Відзначення Дня Європи 9 травня затверджено Указом Президента України у 2023 році. Раніше памʼятну дату в Україні відзначали у третю суботу травня, а от саме 9 число цього місяця має історичне підґрунтя — адже цього дня у 1950 році було проголошено Декларацію Шумана, яка стала першим кроком до створення Європейського Союзу.
Чернігів від початку широкомасштабної російсько-української війни активно розвиває співпрацю з європейськими партнерами, залучає міжнародну підтримку для відновлення міста та будує довгострокове партнерство, укладаючи угоди з європейськими громадами. За цей час місто було нагороджено Прапором Честі від ПАРЄ, стало членом таких європейських організацій як Eurocities та ALDA, а в рамках проєкту SUN4Ukraine Чернігів долучився до ініціативи Місії ЄС з кліматично нейтральних та розумних міст.
За останні роки містами-побратимами Чернігова стали: польський Жешув, німецький Аахен, французькі Реймс та Сен-Дені, фінська Лаппеенранта. Вони розширили перелік вже існуючих партнерств серед яких німецький Меммінген, польський Тарнобжег, латвійський Огре, болгарське Габрово, чеське Градець Кралове, македонський Прилеп, ізраїльське Петах-Тіква.
Підтримують Чернігів як міста-партнери, так і окремі європейські країни.
Ми щиро вдячні нашим європейським друзям за підтримку та солідарність. Нижче розповідаємо, як протягом трьох років повномасштабної війни міста-побратими та європейські країни підтримували Чернігів.
Міста-побратими
Реймс та Сен-Дені (Франція)
Реймс підтримує Чернігів як на рівні культурного обміну, так і в технічній співпраці.
У 2023 році до Реймса вирушили 15 чернігівських підлітків, які втратили батьків на війні, а в 2024-му художник Арно Кусек презентував у Чернігові виставку «Героям Слава», присвячну українським воїнам.
У жовтні 2024 року фахівці КП «Чернігівводоканал» відвідали Реймс із робочим візитом, під час якого представники Чернігова ознайомилися з роботою підприємств, які надають послуги у сфері водопостачання та водовідведення.
Серед запланованих проєктів – розвиток реабілітаційної допомоги для поранених, а також співпраця у сфері профтехосвіти та збереження культурної спадщини.
Місто Сен-Дені також активно долучається до підтримки. Чернігівські діти з родин військовослужбовців та інших вразливих категорій брали участь у культурно-освітніх обмінах у 2023 та 2024 роках.
Меммінген та Аахен (Німеччина)
Меммінген надавав Чернігову фінансову допомогу: з 2022 по 2024 роки — на загальну суму понад 227 000 євро для відновлення електромереж, облаштування профільних кабінетів в академічних ліцеях і підтримки систем теплопостачання.
Завдяки партнерству з Аахеном вдалося налагодити співпрацю з Рейнсько-Вестфальським університетом і розробити план реконструкції вулиці Борисоглібської у Чернігові. Також містом-побратимом передано сміттєвоз та трактор для КП «АТП-2528», а для КНП «Пологовий будинок» — апарат УЗД та гінекологічні крісла. А завдяки цій співпраці та проєкту GIZ «Покращення цивільного захисту та відновлення за допомогою муніципального партнерства в Україні» наше місто отримало сучасний спортивний майданчик, електроінструменти та причіп.
Наразі триває передача автомобілів і технічного обладнання, зокрема й для людей з інвалідністю.
Лаппеенранта (Фінляндія)
Фінське місто Лаппеенранта підтримує Чернігів через організацію Finn Church Aid. Зокрема, бере участь у відновленні та модернізації сфери освіти, а також надано обладнання для дітей з порушенням зору, гуманітарну допомогу, генератор та автомобіль.
Тарнобжег, Жешув (Польща)
Тарнобжег передав 125 000 польських злотих на будівництво майданчика для ВПО.
Від Жешува Чернігів отримав автобуси та неодноразово делегації Чернігова запрошувалися на культурні форуми та європейські заходи.
Градець Кралове та Огре (Чехія та Латвія)
Чеське місто Градець Кралове фінансово допомагає модернізувати освітню інфраструктуру Чернігова: у 2022 році надано 12 000 євро для ремонту дошкільного навчального закладу №14 «Малятко», а в 2024 — 14 500 євро для облаштування STEM-лабораторії у ліцеї №12.
Латвійське місто Огре надало музичні інструменти для музичної школи №1 ім. С. Вільконського.
Підтримка євпропейських країн
Латвія
Протягом 2023-2024 років передано 12 модульних будинків, які встановлені на території модульного містечка на вул. В. Дрозда (в планах — передача меблів для їх облаштування), а також меблі для дошкільних навчальних закладів (2 000 стільців, 500 ліжок, 500 шаф, 500 матраців, 300 вішалок для рушників) та 88 дитячих ігрових майданчиків, які розподілені між дошкільними навчальними закладами.
Також Уряд Латвії надав фінансову підтримку для відновлення дитячого садка №19. Роботи вже завершені.
А от від міста Рига у 2023 році Чернігів отримав 10 пасажирських автобусів, а також гуманітарну допомогу, яка була розподілена між соціально незахищеними верствами населення. Також у 2024 році отримано шість пасажирських легкових автомобілів.
Швейцарія
Реалізовується швейцарсько-український проєкт «DECIDE – Децентралізація для розвитку демократичної освіти» в рамках якого облаштовуються укриття та освітні хаби на базі укриттів у п'яти закладах освіти, а також здійснюється капітальне відновлення гімназії №13 (включно з ремонтом харчоблоку).
У 2024 році швейцарське місто Санкт-Галлен передало 11 пасажирських автобусів.
Франція
Через Міністерство закордонних справ Франції отримано генератори для КП «Теплокомуненерго».
Бельгія
Бельгійське агентство з розвитку Enabel передало 14 генераторів для КП «Чернігівводоканал» та КП «Теплокомуненерго», забезпечило ремонт турбогенератора та надає пересувну блочно-модульну котельню потужністю 1,8 МВт (проєкти в процесі реалізації).
Пресслужба Чернігівської міської ради