Відповідно до статті 10 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (2493-ІІІ) прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється:
Проведення конкурсу та стажування при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється в порядку, визначеному чинним законодавством України про державну службу.
У разі необхідності, за згодою сторін, посадова особа місцевого самоврядування може бути переведена на рівнозначну чи нижчу посаду або посаду радника чи консультанта без конкурсного відбору.
Міський голова (міста обласного значення) має право самостійно (без конкурсу) добирати та приймати на службу своїх помічників, радників (патронатну службу).
На час відсутності (відпустка тощо) посадових осіб органів місцевого самоврядування (крім виборних посад) для виконання їх обов’язків можуть прийматися на службу особи за строковим трудовим договором.
На підставі пункту 2 Прикінцевих положень Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (2493-ІІІ) дія Закону України «Про державну службу» (3723-12) поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (280/97-ВР), цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.
Ситуація кардинально змінилась із набуттям чинності з 01 травня 2016 року Закону України «Про державну службу» (889-VІІІ). Пояснюється це тим, що держслужбові нововведення відтепер жодним чином не стосуються посадових осіб місцевого самоврядування.
Згідно із Законом України «Про державну службу» (889-VІІІ), щоб бути держслужбовцем, як і раніше, треба пройти конкурс. Однак, конкурс здійснюється за новими правилами, а саме за Порядком проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 № 246 (246).
У пункті 2 постанови № 246 (246) чітко зазначено, що органи місцевого самоврядування при проведенні конкурсу мають керуватися Порядком проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 15.02.2002 № 169 (169). Відповідно при проведенні іспиту – Загальним порядком проведення іспиту кандидатів на заміщення вакантних посад державних службовців, затвердженим наказом Головного управління державної служби України від 08.07.2011 № 164 (164), з урахуванням особливостей проходження служби в органах місцевого самоврядування, визначених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» (2493-ІІІ).