Офіційний веб-портал
Чернігівської міської ради

Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія сайту
Знайти
4 квітня 2012 р.

Місто легенд - запрошуємо до Чернігова!

Для відвідувачів Міста Легенд працює Туристичний інформаційний центр

Ми допомагаємо туристам та містянам зорієнтуватися щодо найцікавіших локацій та подій у Чернігові, надаємо безкоштовні інформаційні послуги, що стосуються широкого спектру місць розташування популярних пам’яток історії та культури, готелів та закладів харчування, дозвілля, транспорту, торговельних установ тощо.

Чекаємо у нас всіх бажаючих: як окремих туристів, так і туристичні групи, представників туристичних агентств та всіх компаній, які працюють у сфері туризму та суміжних, для отримання інформації, консультацій та співпраці.

* * * 

We help tourists and locals navigate around the most interesting locations and events in Chernihiv, provide free information services for a wide range of popular historical and cultural monuments, hotels and food establishment, leisure, transport, shopping centers, and more.

We are waiting for everyone: both individual tourists and tour groups, representatives of travel agencies and all companies working in the field of tourism and related branches, for information, consultation and cooperation.

 

Як зв’язатися: тел. +38 (0462) 675 035, вул. Шевченка, 9, Чернігів, Україна, 14000

Графік роботи: квітень-вересень: 09:00-19:00, жовтень-березень: 09:00-17:00, без перерви,без вихідних.

Contacts: +38 (0462) 675 035

Address: 9 Shevchenko Street, Chernihiv, Ukraine, 14000

Our opening hours: April-September: from 9 am to 7 pm, October-March: from 9 am to 5 pm, Monday through Sunday

Сайт/website: Chernihiv.travel

Сторінка в Фейсбуці/Facebook page

Сторінка в Інстаграмі/Instagram page 

Сторінка в Твіттері/Twitter page

* * * 

П’ять причин відвідати Чернігів!

Більшість туристів, які приїжджають до Чернігова, назавжди переконуються, що це дивовижне місто, де історія переплітається з сучасністю. Пропонуємо 5 причин, чому варто відвідати Місто Легенд.

  • Чернігів - близько. Адже до Чернігова лише дві години або 140 кілометрів їзди пасажирським транспортом або на авто з Києва. Сюди можна доїхати чим завгодно: поїздом, електричкою, автобусом чи маршруткою. Точки відправлення маршруток і автобусів є по всьому Києву: залізничний вокзал, станція «Чернігівська», «Лісова», автовокзал і т.д.
  • Чернігів - одне з найдавніших міст України з дивовижною історією та архітектурними пам'ятками. Тут багато релігійних споруд X-XIII століття, є навіть церкви настільки ранні, що зберегли традиційний візантійський архітектурний стиль. Це собор Бориса і Гліба, Спасо-Преображенський собор та П'ятницька церква.

  • Чернігів - дуже зелене місто. До прикладу, Дитинець – чудовий парковий комплекс, з якого відкривається прекрасний вид на Десну. Тут можна погуляти, подивитися на околиці, послухати музику. Цікаво, навіть просто прогулятися, й іншими не менш красивими алеями та скверами.

  • Чернігів – цікаве місто. Вдень можна відвідати виставки або інші заходи в літературному, художньому чи військово-історичному музеї, в колегіумі, арт-центрах і арт-клубах, бібліотеках. А пообідати можна у кафе чи ресторані, яких в центрі міста дуже багато на будь-який смак і бюджет. Увечері теж постійно щось відбувається, усе рухається, десь грає музика, виблискують фонтани, люди не розходяться по домівках ні в 10, ні навіть в 11 годин вечора.

  • У Чернігові проводять екскурсії як по місту, так і по околицях. Містичні, пивні, історичні, пізнавальні, церковно-паломницькі - на будь-який смак. У Туристичному іформаційному центрі туристам нададуть всю необхідну інформацію та порадять чудових гідів. 

Більше фото Чернігова - https://chernigiv-rada.gov.ua/photoalbum/

Детальна інформація на сайті Міста Легенд

***

Чернігів – історичний екскурс у давньоруську історію

На півночі України лежить місто, яке сприймається радше як музей просто неба, ніж давнє місто Чернігів. Його початкова історія, як і більшості стародавніх міст, окута легендами, переказами, гіпотезами.

Перше поселення на території сучасного Чернігова виникло три тисячі років тому над річкою Стрижень, яка нині протікає через центр міста. Протягом III–VII ст. нашої ери в межах міста існувало вже кілька ранніх слов’янських поселень. Початок безперервного існування Чернігова поклало поселення ІХ ст. поміж річками Стрижень та Десна.

Перша літописна згадка про Чернігів датується 907 р., коли князь Олег здійснив похід на столицю Візантійської імперії Константинополь, у якому взяли участь й представники Чернігова. Після успішного завершення походу Олег уклав з імператором договір, у якому серед міст Русі на почесному другому місці після Києва згадано Чернігів. Наступний раз Чернігів був згаданий у середині Х ст. в трактаті «Про управління імперією» візантійського імператора Костянтина Багрянородного. Однак, основними джерелами інформації про найдавнішу історію міста ЛЕГЕНД являються археологічні пам’ятки, насамперед, залишки давніх укріплень і кургани.

У другій половині Х ст. для захисту міста спорудили потужний вал зі стінами і глибоким ровом. Захищена укріпленнями територія  стала основною частиною давньоруського Чернігова, яка й понині зветься Дитинець.

Визначними археологічними пам’ятками Х ст. також вважаються й кургани. Найбільшим чернігівським курганом є Чорна могила. Під час археологічних розкопок у ньому було знайдено два обпалені вогнем комплекти озброєння – мечі, списи, шоломи, кольчуги, щити, а також сотні різних речей. У верхній частині кургану археологи виявили візантійські монети і два ритуальні турячі роги, оковані срібними пластинами. Крім того, в Чернігові збереглося ще два великі кургани – Гульбище і Безіменний.

Початок ХІ ст. – новий етап історії Чернігова. У 1024 р. місто зайняв князь Мстислав Володимирович. Він був сином київського князя Володимира Хрестителя і братом київського правителя Ярослава Володимировича (Мудрого). Князь Мстислав перетворив Чернігів на столицю великого князівства. Саме він розпочав будівництво Спаського собору в Чернігові. Однак у 1034 (1036?) році Мстислав передчасно помер. Згодом влада у місті перейшла до Святослава Ярославича, який правив до 1076 р. За правління останнього добудували Спаський собор і заклали два монастирі (Єлецький та Іллінський).

Святослав Ярославович став засновником династії чернігівських князів, відомої під назвою Святославичів або Святославичів-Ольговичів. Після смерті Святослава Чернігів перейшов до рук київського князя Всеволода Ярославича і його сина Володимира Мономаха. Вони вигнали дітей Святослава. Володимир правив у Чернігові з 1078 по 1094 рр. Він розширив місто, спорудив на Дитинці ще один мурований храм і кам’яний терем.

Святославичі не визнавали прав Володимира Мономаха на чернігівський престол і після тривалої боротьби повернули його собі. У 1097 р. князі поділили Русь між впливовими династіями, Святославичі отримали Чернігів з усією Сіверською землею. Чернігівським князем став Давид Святославич. За його правління в місті велося велике будівництво, зокрема, споруджено Борисоглібовський собор.

Чернігівські князі відігравали провідну роль у політичному житті України-Русі. Їх без перебільшення можна назвати творцями Чернігова. Вони забезпечили політичні умови для піднесення міста та піклувались про свою столицю. Територія Чернігівського князівства простягались від Дніпра і околиць Києва на заході до Дону Мурома і Рязані на сході. Високий політичний статус сприяв економічному та культурному розвитку міста.

Яскравим свідченням величі давньоруського Чернігова є його монументальні споруди, на сьогодні відомі залишки щонайменше 5 мурованих храмів та 2 княжих теремів, а до наших днів збереглося п’ять храмів часів Київської Русі.

Загальна укріплена площа Чернігова займала 400 гектарів, а на початку ХІІІ ст. населення міста налічувало до 20 тисяч осіб. Це ставить Чернігів у ряд найбільших міст не лише Русі, а й тогочасної Європи.

Протягом Х–ХІІІ ст. територія Чернігова невпинно зростала. Місто складалося з Дитинця, Окольного граду, Передгороддя та Подолу. Археологічні дослідження засвідчують, що в Чернігові існувало розвинене ремісниче виробництво. У місті масово виготовляли вироби з металу, дерева, шкіри і кераміки, одяг і взуття. Чернігів був одним з найбільших центрів ювелірного мистецтва Русі. У місті виявлено залишки восьми ювелірних майстерень. В одній із них знайдено понад двісті бронзових матриць-форм, за допомогою яких виготовляли різноманітні коштовні прикраси: намиста, браслети, колти, хрести тощо. Про значну концентрацію матеріальних цінностей у князівському Чернігові свідчить той факт, що тут знайдено півтора десятки давньоруських скарбів. До них потрапляли прикраси, срібний посуд, ритуальні речі, срібні гривні, деталі одягу. Одним з проявів статусності міста було те, що Чернігів мав свою грошову одиницю – чернігівську гривню, на рівні з Києвом та Новгородом-Великим.

Останнім з впливових правителем давньоруського Чернігова був Михайло Всеволодович. У жовтні 1239 році до Чернігова підійшов хан Менгу з великим військом, взяв місто штурмом. У 1246 р. Михайла вбили у ставці хана Батия через відмову виконати язичницький обряд поклоніння ідолам.

Монгольська навала стала намасштабнішою катастрофою в історії Чернігова. Спустошене місто на кілька сотень років поринуло в морок «темних віків». Однак джерела свідчать, що і після 1239 р. життя в Чернігові тривало. Давньоруська спадщина значною мірою визначила подальшу долю міста. Завдяки їй у наступні сторіччя ніхто не заперечував високого адміністративного статусу Чернігова, а численні архітектурні пам’ятки залишили нам свідчення колишньої краси і величі, що й понині ваблять до себе.

Анонси та оголошення

Онлайн трансляції
Бюджет участі
Місто легенд
Створення ОСББ
Чернігів, купуй рідне!