Офіційний веб-портал
Чернігівської міської ради

Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія сайту
Знайти
4 квітня 2012 р.

Місто легенд - запрошуємо до Чернігова!

Для тих, хто приїхав у Чернігів, працює Туристично-інформаційний центр.

Ми допомагаємо туристам та містянам зорієнтуватися щодо найцікавіших локацій та подій у Чернігові, надаємо безкоштовні інформаційні послуги, що стосуються широкого спектру місць розташування популярних пам’яток історії та культури, готелів та закладів харчування, дозвілля, транспорту, торговельних установ тощо.

Чекаємо у нас всіх бажаючих: як окремих туристів, так і туристичні групи, представників туристичних агентств та всіх компаній, які працюють у сфері туризму та суміжних, для отримання інформації, консультацій та співпраці.

* * * 

We help tourists and cities navigate around the most interesting locations and events in Chernihiv, provide free information services for a wide range of popular historical and cultural monuments, hotels and food establishment, leisure, transport, shopping centers, and more.

We are waiting for all of us: both individual tourists and tour groups, representatives of travel agencies and all companies working in the field of tourism and related, for information, consultation and cooperation.

Як зв’язатися: тел.0462 675 035, 073 499 5150, вулиця Шевченка, 9, Чернігів, Україна, 14000

Графік роботи: квітень – вересень: 09:00-19:00, Жовтень – березень: 09:00-17:00, без перерви,без вихідних

Contacts: 0462 675 035, 073 499 5150,

Address: 9 Shevchenka Street, Chernihiv, Ukraine, 14000

Our opening hours: April – September: from 9 am to 7 pm, October – March: from 9 am to 5 pm, Monday through Sunday

Сайт/website: Chernihiv.travel

* * * 

П’ять причин відвідати Чернігів!

Більшість туристів, які приїжджають до Чернігова, назавжди переконуються, що це дивовижне місто, де історія сусідить із сучасністю. Пропонуємо 5 причин, чому варто з'їздити на вихідні до Чернігова.

1. Чернігів - це близько. Адже до Чернігова лише дві години або 140 кілометрів їзди пасажирським транспортом або на авто з Києва.

Сюди можна доїхати чим завгодно: поїздом, електричкою, автобусом чи маршруткою.

Точки відправлення маршруток і автобусів є по всьому Києву: залізничний вокзал, станція "Чернігівська", "Лісова", автовокзал і т.д.

 

2. Чернігів - одне з найдавніших міст України з дивовижною історією та архітектурними пам'ятками.

Тут багато релігійних споруд X-XIII століття, є навіть церкви настільки ранні, що зберегли традиційний візантійський архітектурний стиль. Це собор Бориса і Гліба, Спасо-Преображенський собор або П'ятницька церква.

 

3. Чернігів - дуже зелене місто.

До прикладу, Дитинець – чудовий парковий комплекс, з якого відкривається прекрасний вид на Десну. Тут можна погуляти, подивитися на околиці, послухати музику. 

Цікаво, навіть просто прогулятися, й іншими не менш красивими алеями та скверами.

4. Чернігів – цікаве місто. Вдень можна відвідати виставки або інші заходи в літературному, художньому чи військово-історичному музеї, в колегіумі, арт-центрах і арт-клубах, бібліотеках.

А пообідати можна у кафе чи ресторані, яких в центрі міста дуже багато на будь-який смак і бюджет.

Увечері теж постійно щось відбувається, усе рухається, десь грає музика, виблискують фонтани, люди не розходяться по домівках ні в 10, ні навіть в 11 годин вечора.

5. У Чернігові проводять екскурсії як по місту, так і по околицях.

Містичні, пивні, історичні, пізнавальні, церковно-паломницькі - на будь-який смак.

Екскурсійні бюро можна знайти всюди. 

 

Більше фото Чернігова - https://chernigiv-rada.gov.ua/photoalbum/

***

Чернігів – історичний екскурс у давноруську історію

На півночі України лежить місто, яке сприймається радше як музей просто неба, ніж просто давнє місто Чернігів. Його початкова історія, як і більшості стародавніх міст, окута легендами, переказами, гіпотезами.

Перше поселення на території сучасного Чернігова виникло три тисячі років тому над річкою Стрижень, яка нині протікає через центр міста. Протягом III–VII ст. нашої ери в межах міста існувало вже кілька ранніх слов’янських поселень. Початок безперервного існування Чернігова поклало поселення сіверян, які оселилися поміж річками Стрижень та Десна у ІХ ст.

Перша літописна згадка про Чернігів датується 907 роком, коли князь Олег здійснив похід на столицю Візантійської імперії Константинополь, у якому взяли участь й сіверяни. Після успішного завершення походу Олег уклав з імператором договір, у якому серед міст Русі на почесному другому місці після Києва згадано Чернігів. Інших писемних згадок про Чернігів протягом Х ст. ми не маємо. Відтак, основними джерелами інформації про найдавнішу історію міста ЛЕГЕНД являються археологічні пам’ятки, насамперед, залишки давніх укріплень і кургани.

Наприкінці Х ст. для захисту міста спорудили потужний вал зі стінами і глибоким ровом. Захищена укріпленнями територія  стала основною частиною давньоруського Чернігова, яка й понині зветься Дитинець.

Визначними археологічними пам’ятками Х ст. також являються й кургани. Найбільшим чернігівським курганом є Чорна могила. Під час археологічних розколів у ньому було знайдено два обпалені вогнем комплекти озброєння – мечі, списи, шоломи, кольчуги, щити, а також сотні різних речей. У верхній частині кургану археологи виявили візантійські монети і два ритуальні турячі роги, оковані срібними пластинами. Крім того, в Чернігові збереглося ще два великі кургани – Гульбище і Безіменний.

Початок ХІ ст.– новий етап історії Чернігова. У 1024 р. місто зайняв князь Мстислав Володимирович. Він був сином київського князя Володимира Хрестителя і братом київського правителя Ярослава Володимировича (Мудрого). Князь Мстислав перетворив Чернігів на столицю великого князівства. Саме він розпочав будівництво Спаського собору в Чернігові. Однак у 1034 (1036?) році Мстислав передчасно помер і влада перейшла до Святослава Ярославича, який правив до 1076 року. За правління останнього добудували Спаський собор і заклали два монастирі (Єлецький та Іллінський).

Святослав Ярославович став засновником династії чернігівських князів, відомої під назвою Святославичі або Святославичі-Ольговичі. Після смерті Святослава Чернігів перейшов до рук київського князя Всеволода Ярославича і його сина Володимира Мономаха. Вони вигнали дітей Святослава. Володимир правив у Чернігові з 1078 по 1094 роки. Він розширив місто, спорудив на Дитинці храм і кам’яний терем.

Святославичі не визнавали прав Володимира Мономаха на чернігівський престол і після тривалої боротьби повернули його собі. У 1097 році князі поділили Русь між впливовими династіями, Святославичі отримали Чернігів з усією Сіверською землею. Чернігівським князем став Давид Святославич. За його правління в місті велося велике будівництво, зокрема, споруджено Борисоглібовський собор.

Чернігівські князі відігравали провідну роль у політичному житті України-Русі. Їх без перебільшення можна назвати творцями Чернігова. Вони забезпечили політичні умови для піднесення міста і піклувались про свою столицю. Територія Чернігівського князівства простягались від Дніпра і околиць Києва на заході до Дону і Москви на сході. Високий політичний статус сприяв економічному та культурному розвитку міста.

Яскравим свідченням величі давньоруського Чернігова є його монументальні споруди. До наших днів збереглося п’ять храмів часів Київської Русі, які будувалися з дерева, такі обсяги мурованого зодчества були значними.

Загальна площа Чернігова займала 400 гектарів, а на початку ХІІІ ст. населення міста налічувало до 20 тисяч осіб. А це означає, що Чернігів був одним з найбільших міст Русі і тогочасної Європи.

Протягом Х–ХІІІ ст. територія Чернігова невпинно зростала. Місто складалося з Дитинця, Окольного града, Передгороддя і Посаду (Подолу). Археологічні дослідження засвідчують, що в Чернігові існувало розвинене ремісниче виробництво. У місті масово виготовляли вироби з металу, дерева, шкіри і кераміки, одяг і взуття. Чернігів був одним з найбільших центрів ювелірного мистецтва Русі. У місті виявлено залишки восьми ювелірних майстерень. В одній із них знайдено понад двісті бронзових матриць-форм, за допомогою яких виготовляли різноманітні коштовні прикраси: намиста, браслети, колти, хрести тощо. Про значну концентрацію матеріальних цінностей у князівському Чернігові свідчить той факт, що тут знайдено півтора десятки давньоруських скарбів. До них потрапляли прикраси, срібний посуд, ритуальні речі, срібні гривні, деталі одягу.

Останнім правителем давньоруського Чернігова був Михайло Всеволодович. У жовтні 1239 році до Чернігова підійшов хан Менгу з великим військом, взяв місто штурмом. У 1246 році Михайла вбили у ставці хана Батия через відмову виконати язичницький обряд поклоніння ідолам.

Монгольська навала стала першою і найбільшою катастрофою в історії Чернігова. Спустошене місто на кілька сотень років поринуло в морок «темних віків». Однак джерела свідчать, що і після 1239 року життя в Чернігові тривало. Давньоруська спадщина значною мірою визначила подальшу долю міста. Завдяки їй у наступні сторіччя ніхто не заперечував високого адміністративного статусу Чернігова, а численні архітектурні пам’ятки залишили нам свідчення колишньої краси і величі, що й понині ваблять до себе.

Онлайн трансляції
Бюджет участі
Місто легенд
Створення ОСББ
Чернігів, купуй рідне!