1 лютого в.о. міського голови Чернігова Олександр Ломако прозвітував перед громадою про роботу за рік. Зустріч із присутніми розпочав зі слів вдячності українським військовим, завдяки яким над містом збережені синьо-жовті стяги і можливість відбудовувати місто.
— Пишаюся всіма чернігівцями, які служать в лавах Сил оборони. Мрія тільки одна — щоб усі поверталися живими та здоровими до рідного міста. На жаль, громада втратила багато своїх кращих представників під час оборони міста, — говорить Олександр Ломако.
Під час свого виступу в.о. очільника міста нагадав, що 2023 рік для Чернігова розпочався з відсторонення від виконання обов'язків Чернігівського міського голови Владислава Атрошенка і введення міської військової адміністрації.
— Першого лютого абсурдним рішенням суду Чернігів залишився без обраного міського голови — в умовах воєнного стану та величезної кількості руйнувань, які завдали місту окупанти. Другого лютого, згідно Закону про місцеве самоврядування, як секретар міської ради, я почав виконувати обов‘язки Чернігівського міського голови, — нагадав хронологію подій в.о. очільника міста. — Моя позиція була чітка та однозначна — займатися питаннями забезпечення життєдіяльності міста, співпраці з партнерами, стратегічними питаннями тощо має обрана міська влада, а не призначенці.
Першочерговими завданнями для себе та команди Олександр Ломако у лютому 2023-го визначив збереження зв'язків із партнерами, які допомагали відновлювати місто, а також повернення додому чернігівців, які виїхали. Важливо було показати, що у міста є перспективи і завтрашній день.
— Дати сигнал, що попри відсторонення лідера, ми і далі будемо працювати як команда Владислава Атрошенка, які прийшли з програмою, яку підтримали люди та будемо відповідально її виконувати, — пояснив Ломако.
В.о. очільника міста зазначив, що ці 12 місяців не були простими: ні для нього особисто, ні для команди. Враховуючи постійний тиск, обшуки, допити. Попри це, триматися і працювати далі, мотивувала підтримка чернігівців.
— Єдність — те, що забезпечить нам Перемогу. Треба воювати з ворогом, а не один із одним. Прикро, що Чернігів став таким експериментом та опинився на передовій боротьби за демократію та місцеве самоврядування.
400 років тому наш Чернігів уже мав Магдебурзьке право — статус європейського міста зі своїм самоврядуванням. З тих пір Чернігів стоїть на захисті своїх цінностей та свобод. Одна із них демократія — протилежність диктатури. Є чесний суд — протилежність свавіллю. Є захист інтересів наших людей — протилежність прагнень чиновників з центру. За це ми будемо боротися. За це сьогодні воює Україна. Проти рабства. Проти диктатури. Проти зла. І ми не відступимо від цієї боротьби. Не дозволимо ображати Чернігів.
Під час зустрічі з чернігівцями Олександр Ломако не тільки звітував про виконану роботу, а й спілкувався з присутніми, відповідаючи на їх питання.
Представники 8-го навчального Чернігівського центру Держспецтрансслужби вручили в.о. міського голови подяку за співпрацю та постійну підтримку.
Міжнародна співпраця
За напрямком налагодження співпраці з партнерами та залученням їх у відновлення міста, виконано колосально роботу, йшлося під час звіту. Загалом, Чернігову для відбудови за різними напрямками, надано допомоги, якщо говорити про грошовий еквівалент, на понад 750 млн грн.
— Ця допомога була дуже суттєвою. Вона не впала на нас із неба. Це результат роботи команди. Відділ міжнародної співпраці і Наталія Хольченкова, управління освіти на чолі з Василем Білогурою, Чернігніводоканал, ТЕЦ, Віктор Геращенко, депутати міської ради, зокрема Юлія Дарницька, Вікторія Овчаренко, Ірина Должикова і міський Палац культури, лікарні та окремі школи. Всі спільно на своїх рівнях намагалися залучати допомогу у відновлення Чернігова, — йшлося у виступі Ломако.
Протягом року і сам Олександр Ломако провів десятки зустрічей з послами, урядовцями інших країн та міськими головами європейських міст. На одній із таких в.о. міського голови Чернігова та міністерка економіки Латвії потиснули руки і домовилися про допомогу у розмірі на 2 млн євро, яку до кінця року Чернігів отримав у вигляді 12 модульних будинків для тих, хто втратив своє житло, та ігрових майданчиків і меблів для чернігівських дитсадків.
— Пізніше на зустрічах з президентом Латвії та спікером сейму домовилися, що вони продовжують допомогу на наступні три роки. В 2024-му подамо на фінансування проєктів продовження робіт у школі №19, — розповів про результати співпраці в.о. очільника міста.
Також у Чернігова протягом останнього року з'явилося п'ять нових міст-побратимів.
Ще один результат роботи — відкриття модульної лікарні із сучасним обладнанням на території міської лікарні №3.
Консультаційно-діагностичне відділення модульного типу розраховане на надання послуг 200 пацієнтам та пацієнткам щодня. Будівництво та оснащення повністю профінансоване ЄС та урядом Німеччини в рамках «EU4ResilientRegions — Спеціальної програми підтримки України».
Вони спрямували на проєкт 60 млн грн. Реалізацію забезпечило Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ).
А спільно з Міжнародним Товаристом Червоного Хреста зведено модульне містечко на 112 квартир з ремонтом, технікою та меблями. Це житло для тих, хто втратив під час війни власне.
«Це один із кращих прикладів вирішення питання житла для осіб, яким його знищила росія», зазначив під час звіту Ломако.
Пріоритетом роботи міської влади була в 2023-му і залишається 2024-му — допомога Збройним Силам України. Від військових частин до рідним загиблих воїнів. Загалом, разом із коштами «військового ПДФО», на напрямок ЗСУ Чернігів спрямував 537 млн грн. В 2024 році ця цифра збільшиться до 1,4 млрд грн.
— «Оборона. Повага. Підтримка» — такий підхід Чернігова і однойменна програма буде винесена на розгляд депутатів міської ради вже найближчими днями. У 2024 році замість цільової допомоги військовим частинам ми будемо задовольняти їхні конкретні запити. Військові кажуть — так набагато швидше, — говорить Ломако.
Вже оголошено тендер на придбання систем боротьби з дронами. І проведено на п'ять авто типу Пікап для ОК «Північ», які використовуватимуть для оборони міста. Також у міському бюджеті передбачені кошти на бойові дрони, тепловізори, системи індивідуального захисту тощо.
Наприкінці 2023 року виконком Чернігівської міськради ухвалив Програму, яка дозволить виплатити всім мобілізованим у 2024-му по 20 тис. грн.
Окрема увага приділяється напрямку реабілітації ветеранів. Місто купує необхідне обладнання та здійснює ремонтні роботи у відділеннях реабілітації в лікарнях номер №2,3,4.
— У нас будуть одні з кращих в Україні відділення. Ми добре забезпечені якісним медичним обладнанням. До речі, скоро в Чернігові з'явиться перший комунальний апарат МРТ. Це дуже суттєвий крок нашої команди. Депутатів, керівництва другої лікарні. І будемо продовжуватися рухатися, адже це важливий напрямок, безперечно, — каже в.о. міського голови і додає. — З моєї ініціативи, спільно з ГО «Серцевір» в приміщенні колишньої жіночої консультації буде створено перший в місті центр підтримки ветеранів.
Здійснюються заходи і зі вшанування пам'яті загиблих захисників. Мова, в тому числі, про будівництво Меморіального комплексу на кладовищі в Ялівщині, де здійснювали поховання загиблих у 2022-му, коли через бойові дії доступ до міського цвинтаря «Яцево» був обмежений.
Внаслідок активних бойових дій у 2022 було пошкоджено 80% всіх закладів освіти Чернігова.
Завдяки виконаним відновлювальним роботам, 2023/2024 навчальний рік в офлайн-форматі розпочався у 28 школах, за парти сіли 23 тисячі учнів (вдвічі більше, ніж 1 вересня 2022 року).
Також у місті зараз працює 41 дитсадок, які відвідує близько семи тисяч дітей і ще тисяча місць залишається вільною.
Попереду чимало роботи, яку допомагатимуть виконати партнери. Так, важливі угоди та домовленості про майбутню співпрацю були підписані Олександром Ломако з французькою організацією «ACTED» на 2 млн євро та швейцарсько-українським проєктом «DECIDE», з метою капітального ремонту школи №13, вартістю робіт 40 млн грн.
У 2023 році у місті вдалося перезапустити роботу громадського транспорту.
— Безперечно, модель, яка працює в Чернігові, показала свою ефективність в напрямку оновлення рухомого складу, дотримання графіків руху, доступності. На вулицях Чернігова тепер немає консервних банок, так званих маршруток, — продовжив виступ Олександр Ломако.
Щоденно на свої маршрути виїздить 103 автобуси: 85 з яких — низькопідлогові, 50 — 2022/2023 рр. виробництва. Скрізь встановлені стаціонарні валідатори і пасажири мають можливість безготівкового розрахунку.
— Перевізники отримують часткову компенсацію за кілометр проїзду з бюджету міста. Натомість, мають дотримуватися вимог, які виставляє місто. Це дало можливість контролювати якість, а перевізникам — впевненість у завтрашньому дні.
Стосовно тролейбусів. То у 2023 році придбано шість нових елетромашин, а також одну із запасом автономного ходу. Відновлено сполучення з мікрорайонами ЗАЗ та Бобровиця.
— У мене гарна новина для мешканців мікрорайону Шерстянка. Якщо ми реалізуємо заплановане, то в травні плануємо запустити тролейбус на Шерстянку.
Також найближчим часом буде реалізована моя обіцянка та запущено сполучення за пількговими умовами з мікрорайоном Подусівка. Зараз іде набір водіїв. Відверто кажучи, з водіями складно. Якщо є знайомі — направляйте в тролейбусне управління, —звернувся до присутніх у залі Олександр Ломако.
Важлива подія для Чернігова 2023 року — повернення Чернігівської ТЕЦ в управління міста. ЄМК понад 20 років знаходився в оренді.
— Орендар, фактично, не інвестував у модернізацію. Підприємство із застарілим обладнанням, мережі ніхто не оновлював, ще й поруйновані російськими агресорами. Ми забрали ТЕЦ в управління містом і за короткий час змогли підготувати до опалювального сезону. Розпочали його вчасно, проходимо стабільно. Дякую всьому колективу та моєму раднику Олексію Щербині. Це було фахово та важливо для міста, — підкреслив Ломако.
Ще одне підприємство, яке отримало суттєві пошкодження внаслідок бойових дій — «Чернігівводоканал». Сьогодні воно стабільно працює і продовжує відновлюватися. Тривають роботи на ВНС № 2, залучені державні кошти. Також підприємство виграло грант і за допомогою фінансування уряду Німеччини буде відновлено 2 км водогону по просп. Миру та вул. Квітневій.
Загалом протягом року підтримувалися високі стандарти прибирання та догляду за містом, до яких за останні роки вже звикли чернігівці, зазначив в.о. очільника Чернігова і подякував за роботу усім працівникам та працівницям комунальних підприємств.
— В планах на 2024 рік — почати відновлення дорожнього покриття. Дороги по багатьох ділянках в дуже поганому стані. Це пов‘язано і з тим, що по ним їздили танки. І зима дуже складна для доріг — постійні перепади температури. В попередні 2 роки цей напрямок недофінансовувався через інші пріоритети. В цьому році постараємося розпочати якомога раніше. Перехрестя Лук‘яненка та Грушевського, приватний сектор, ініші ділянки, — повідомив Ломако
Пресслужба Чернігівської міської ради