Офіційний веб-портал
Чернігівської міської ради

Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія сайту
Знайти
28 листопада 2011 р.

Рішення виконавчого комітету "Про бронювання на підприємствах, в організаціях та установах м. Чернігова робочих місць для осіб, що потребують соціального захисту на 2012 рік"


УКРАЇНА

ЧЕРНІГІВСЬКА МІСЬКА РАДА

ВИКОНАВЧИЙ КОМІТЕТ

Р І Ш Е Н Н Я

 

від 21 листопада 2011 року                                                                               № 301

 


Про  бронювання на  підприємствах, в
організаціях та установах  м. Чернігова
робочих місць для осіб, що потребують
соціального захисту на 2012 рік

 

У зв’язку з ринковими змінами, що відбуваються в економіці міста, серйозною проблемою залишається працевлаштування соціально незахищених  осіб, до яких віднесені: жінки,  що мають  дітей віком  до  шести років; одинокі матері з дітьми віком до 14 років або дітьми-інвалідами; молодь, що закінчила або припинила навчання у середніх загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладах чи звільнилася зі строкової військової або альтернативної служби і якій надається перше робоче місце; діти (сироти), які залишились без піклування батьків; особи передпенсійного віку; особи, звільнені після відбуття покарання або примусового лікування.

Відповідно до статті 5 Закону України “Про зайнятість населення”, керуючись підпунктом 12 пункту ”б” частини 1 статті 34 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”, виконавчий комітет міської ради вирішив:

1. Встановити підприємствам, організаціям та установам міста квоту робочих місць на 2012 рік у розмірі до п’яти відсотків від загальної кількості працюючих для обов’язкового працевлаштування незайнятих громадян, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних конкурувати на ринку праці, згідно з додатком.

2. Керівникам підприємств, організацій та установ міста, яким встановлюється квота:

2.1 У двотижневий термін після отримання цього рішення, погодити з міським центром зайнятості перелік робочих місць, що виділяються згідно з квотою, та щоквартальний графік працевлаштування на заброньовані робочі місця соціально незахищених осіб. При погодженні поряд з власними потребами у робочій силі врахувати вимоги міського центру зайнятості стосовно професій, спеціальностей та кваліфікації безробітних цих категорій, що перебувають на обліку у службі зайнятості і можуть бути направлені для працевлаштування.

2.2. Здійснювати працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту, на заброньовані робочі місця виключно за направленнями міського центру зайнятості.

2.3. Повідомляти у триденний термін міський центр зайнятості про  працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту, на заброньовані робочі місця, а при відмові прийняти їх на роботу – оперативно інформувати про мотиви таких дій.

2.4. Здійснювати ліквідацію заброньованих робочих місць тільки за рішенням виконавчому комітету міської ради, попередньо узгодивши питання про ліквідацію з міським центром зайнятості.

3. Міському центру зайнятості (Зевченко О.О.):

3.1 У десятиденний термін після отримання рішення його зміст та інформацію про кількість заброньованих робочих місць довести до відома підприємств, яким встановлено квоту. На семінарах з їхніми представниками провести необхідну роз’яснювальну та консультаційну роботу.   

3.2. Відповідно до вимог пункту 11 Положення про порядок бронювання на підприємствах, в організаціях і установах робочих місць для працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 квітня 1998 року №578, у двотижневий термін розглянути пропозиції підприємств, організацій та установ щодо переліку робочих місць, які бронюються для соціально незахищених категорій громадян, визначати щоквартальний графік їх працевлаштування та відповідність запропонованих робочих місць потребам ринку праці міста. Вимагати перегляду та внесення змін до пропозицій у разі формального підходу роботодавців до бронювання.

3.3. Протягом 2012 року щомісяця аналізувати використання заброньованих робочих місць і, у разі неможливості працевлаштування  визначених цим рішенням соціально незахищених шукачів роботи, у рамках загальної затвердженої броні самостійно змінювати кількість осіб певної категорії квотників за рахунок іншої категорії, зважаючи при цьому на потреби ринку праці, конкретну ситуацію та попередньо узгоджуючи необхідні зміни з роботодавцями.

3.4. При потребі організовувати попередню професійну підготовку, перепідготовку або підвищення кваліфікації громадян, які потребують соціального захисту, за рахунок коштів Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, у тому числі, і безпосередньо на виробництві.

3.5. Вважати пріоритетним напрямком роботи працевлаштування соціально незахищених на ринку праці категорій безробітних громадян на дотаційні робочі місця, заробітна плата яких компенсується роботодавцям протягом одного року з Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

3.6. Тимчасово припиняти направлення на роботу громадян за рахунок квоти у випадках скорочення обсягів виробництва на підприємстві і переведення його працівників на неповний робочий день (тиждень) за умови забезпечення виконання завдання до кінця року в повному обсязі. При скороченні чисельності або штату працівників підприємств у розмірі, що перевищує встановлену квоту, вона зменшується або знімається відповідним новим рішенням виконавчого комітету міської ради.

3.7. При відмові підприємства, організації чи установи прийняти на роботу направлених службою зайнятості працівників у межах встановленої броні, стягувати відповідно до статті 5 Закону України “Про зайнятість населення” штраф у чотирикратному розмірі мінімальної заробітної плати за кожну відмову. Одержані кошти використовувати на фінансування витрат підприємств, які створюють робочі місця для працевлаштування зазначених категорій громадян понад встановлену квоту робочих місць.             

4. Рішення виконавчого комітету міської ради від 15 листопада 2010 року №282 “Про бронювання на підприємствах, в організаціях і установах м. Чернігова робочих місць для осіб, що потребують соціального захисту, на 2011 рік”, зі змінами та доповненнями, що вносились протягом 2011 року, вважати таким, що втрачає чинність з 1 січня 2012 року .

5. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника міського голови Буцка О.В.

 

 

 


Міський голова                                                                               О.В. Соколов

 


Заступник міського голови –
керуючий справами виконкому                                                 С.Г. Віхров

 

Анонси та оголошення

Онлайн трансляції
Бюджет участі
Місто легенд
Створення ОСББ
Чернігів, купуй рідне!