Офіційний веб-портал
Чернігівської міської ради

Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія сайту
Знайти
19 жовтня 2021 р.

Владислав Атрошенко: подорожчання газу – це удар для економіки країни та її населення, тому наступний рік буде надзвичайно складним

+2

Фото № 1
Фото № 2
Фото № 3
Фото № 4
Фото № 5

Сьогодні, 19 жовтня, на щотижневій нараді з керівниками комунальних підприємств та структурних підрозділів міської ради чернігівський міський голова Владислав Атрошенко у цифрах описав ситуацію, яка склалася в нашій державі з ціною на газ та озвучив можливі наслідки, до яких може призвести надмірно велика ціна на енергоносії.

- Якщо говорити про цифри, то з газом в Україні склалася наступна ситуація. Сьогодні Україна споживає приблизно 30 мільярдів кубів газу на рік. Кілька років тому, за минулої влади,  країна споживала до 40 мільярдів кубів газу.  Скорочення споживання відбулося з трьох причин: через економію (термомодернізація, утеплення тощо), через міграцію українців за кордон та за рахунок фізичного зменшення кількості населення. За даними статистики, за минулий рік населення України скоротилося на 381000 людей, тобто майже на 1%. Сьогодні населення споживає приблизно 15 мільярдів кубів газу, ще стільки ж споживають промисловість та інші споживачі. Наявного газу, за звітами спеціалістів, в українських підземних сховищах близько 19 мільярдів кубів, 5 мільярдів з яких – газ, який належить суб’єктам господарювання (резидентам і нерезидентам України). Відповідно, наявного газу, який може бути у власному вжитку є 14 мільярдів. Власний видобуток газу –  13 мільярдів кубів. На думку спеціалістів, є ризики, що той газ, який ми можемо дістати з підземних сховищ, плюс щодобовий видобуток власного газу у пікові періоди можуть не покрити наші потреби. При температурі повітря "-10" і нижче ми будемо споживати від 180 до 200 мільйонів кубів газу на добу. У той час як сукупна кількість газу зі сховищ та з власного видобутку у нас коливається на рівні 140-150 мільйонів кубів на добу. Тому фізично у нас не буде вистачати газу, - зауважив міський голова.  

За словами Владислава Атрошенка, для компенсації дефіциту газу його треба буде докуповувати, що призведе до непланових витрат для українського бюджету на рівні від 5 до 10 мільярдів доларів. І всі ці непланові витрати будуть перекладені на плечі економічних суб’єктів та населення.

Міський голова зробив наголос на тому, що через подорожчання газу також можуть зрости ціни на продукти харчування. Особливо ті, в собівартості яких є велика частка природного газу.

- Якщо брати харчову групу продуктів, наприклад, зернові, то майже на всіх елеваторах споживається газ. І подорожчання газу неминуче призведе до подорожчання зернових. Також зростуть витрати на логістику, адже дорожчає абсолютно вся група нафтопродуктів. Наступний рік буде надзвичайно складним для економіки України. Це ще ніхто не каже про те, що українські підприємства з великою складовою газу у собівартості продукції не зможуть конкурувати з іншими. Їх продукція просто буде не ліквідна на ринку через завищену собівартість. Я не хотів би згущувати фарби, але ситуацією треба володіти і розуміти, що зараз відбувається у країні, - пояснив Владислав Атрошенко.

Міський голова висловив свою думку стосовно того, що у тій ситуації, в якій опинилась Україна, є вина конкретних посадових осіб, які повинні були спрогнозувати ситуацію і підготуватись до неї, закупивши кілька додаткових мільярдів кубів газу за старими цінами. За таку недбалість, на думку міського голови, ці посадові особи мають понести заслужене покарання, що стало б добрим прикладом для інших можновладців.

- Так само нести відповідальність мають ті посадові особи, які звітували перед українцями про готовність до опалювального періоду. А потім заднім числом  приймали постанови Уряду, які дозволяли постачання газу таким суб’єктам, як комунальні заклади з окремими котельнями на природному газі. Заднім числом була прийнята постанова №1234 від 11 жовтня, яка ці питання врегульовує. Коли вже почався опалювальний сезон, більше 7500 суб’єктів господарювання подали документи на заключення контрактів на придбання газу до НАКУ. Ми поки що чекаємо, хоча опалювальний сезон почався з 11 жовтня. Сьогодні 19 жовтня, але ми й досі не можемо офіційно поставити газ у деякі чернігівські заклади, - розказав Владислав Атрошенко.

Міський голова запевнив, що поки що місцева влада буде вивчати та аналізувати ситуацію.  Тарифи для населення зростати не будуть до тих пір, поки це можливо. У той же час він нагадав, що діючі тарифи були затверджені кілька років тому за абсолютно іншими складовими собівартості, коли ціна природного газу та електроенергії були значно менші. Також значно меншою була мінімальна заробітна плата.  І далеко не факт, що місцевий бюджет зможе витримати те навантаження, яке лягло на нього після збільшення ціни на енергоресурси та необхідності компенсації різниці у тарифах для населення.

- У нас планові втрати через подорожчання ціни на електроенергію дає непланові збитки місцевому бюджету на 2022 рік приблизно у 55 мільйонів гривень, які ніде не відображені. Це тільки електроенергія. На опалення бюджетних установ, які споживали газ по 7000 гривень за 1000 кубометрів, місцевий бюджет витратив 97 мільйонів гривень. Якщо ж ціна на газ для бюджетних установ буде 18500 гривень за 1000 кубометрів, то ми отримаємо десь 140 мільйонів додаткових витрат, які доведеться сплатити з міського бюджету, - наголосив міський голова.

Тому, через ситуацію, яка склалася, Владислав Атрошенко дав розпорядження всім керівникам вжити заходів щодо економії газу там, де це можна зробити. Це розпорядження не стосується лікарень, пологових будинків та інших установ, де економія газу може якось вплинути на здоров’я людей, які там перебувають.  


Прес-служба Чернігівської міської ради

Анонси та оголошення

Онлайн трансляції
Бюджет участі
Місто легенд
Створення ОСББ
Чернігів, купуй рідне!