Офіційний веб-портал
Чернігівської міської ради

Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія сайту
Знайти
15 липня 2021 р.

Корисні поради для дітей і дорослих для безпечного відпочинку на воді


Фото № 1

Купальний сезон у самому розпалі. Дуже спекотний липень вабить відпочинком біля води. Але, вода – це завжди небезпека. І, як результат нехтування правилами безпеки. З початку року у водоймах Чернігівської області потонуло 27 громадян, у тому числі 3 дітей. Зокрема, з початку купального сезону, починаючи з 1 червня, загинули 18 осіб, з яких 2 – діти.

Отже, не буде зайвим ще раз нагадати правила поведінки на воді. Батькам, перш за все, обов’язково треба проводити профілактичну бесіду з дітьми. Слід розповісти їм, до яких наслідків можуть привести нехтування порадами дорослих і власна неуважність.

Що повинні знати батьки про купання дитини

Правила поведінки на воді для дітей створені не просто так і про це повинні знати кожна дитина і її батьки. Дотримання цих правил — це запорука здорового і безпечного відпочинку. Безпека на воді для дітей повинна в першу чергу створюватися саме батьками, адже тільки вони несуть повну відповідальність за здоров’я і життя їхньої дитини. 

Не тільки дитина повинна знати правила безпечної поведінки на воді для дітей. Кожен дорослий також повинен бути ознайомлений з ними і не допускати до водойм своїх дітей у разі:

  • підвищеної температури у дитини;
  • на шкірних покривах дитини спостерігається алергічний висип, гнійничкові освіти, відкриті рани (в даному випадку купання може спровокувати проникнення інфекції в організм);
  • дитина щільно поїла (після трапези має пройти мінімум півгодини).

Крім того, пам’ятка поведінки на воді для дітей також включає безпечний час перебування в водоймах. Рекомендованою є температура повітря 20-25°С, а температура води — від 17 до 19°С. Середня тривалість купання 10-15 хвилин. Це допоможе уникнути переохолодження тіла і можливих наслідків цього.

Батьки повинні проінформувати дітей про те, що не можна:

  • стрибати у воду з вишок і інших будь-яких підвищень;
  • спонтанно пірнати і хапати когось за руки і ноги, бо це може призвести до нещасного випадку;
  • купатися на плавзасобах в разі їх пошкодження, наявності шторму і хвиль, при сильному вітрі і дощі;
  • купатися в спекотні дні без головних уборів, це може призвести до сонячного удару.

Корисні поради і рекомендації для дітей і дорослих

Перша і найважливіша умова — вміти плавати! Людина, яка вміє плавати, впевнено почуває себе у воді і може дозволити собі не борсатися у берега, а перебувати від нього на досить значній відстані.

Купатися у водоймах закритого типу, де немає облаштованих пляжів і рятувальників, заборонено.

Наближатися близько до води і заходити в неї можна тільки під наглядом дорослих.

У тих місцях, де поблизу знаходиться вивіска про заборону купання - купатися не варто, бо це може призвести до сумних наслідків.

Якщо місце купання обгороджено буйками, ніколи не запливайте за них і не тримайтеся за них. Слід бути акуратним у воді і не плавати на глибині, понад росту дитини.

У малознайомих місцях пірнати також суворо забороняється, бо це може призвести до травм.

Перш ніж увійти в воду, обов’язково переконайтеся в тому, що вона чиста. Не купайтеся в брудній воді!  Випадково наковтавшись такої води, ви можете отримати сильний розлад шлунку. Якщо ви не можете визначити чистоту води самі, запитайте про це батьків або місцевих жителів.

Ніколи не купайтеся в невідомому місці, а також у воді, покритою тванню і ряскою! При виборі місця для купання не забувайте перевіряти дно!

Переконайтеся в тому, що на дні немає гострих каменів і гілок або залізних прутів. Обережно визначте глибину водойми в тому місці, де збираєтеся купатися. Буває, що дрібне місце раптово змінюється глибоким, і ви, несподівано втративши опору, можете почати панікувати.

Якщо ви погано плаваєте, ніколи не купайтеся наодинці. Не заходьте у воду глибше, ніж по пояс. Використовуйте надувні матраци тільки для засмаги. Плавати на матраці небезпечно.

Не купайтеся у водоймах із сильною течією: вас може віднести на значну відстань від суші. Не пливіть проти течії. Це відніме у вас занадто багато сил. Пливіть за течією, поступово наближаючись до берега.

Не пірнайте у воду, якщо ви не вмієте правильно це робити: ви ризикуєте сильно вдаритися об дно, не розрахувавши глибини. Об воду, як би несподівано це не звучало, теж можна дуже сильно вдаритися.

Не плавайте на великі відстані поодинці, а також в темну пору доби. Не входьте у воду, якщо піднялися великі хвилі. Тримайтеся подалі від будь-яких кораблів і катерів, щоб не потрапити під їх гвинти.

Якщо ви втомилися плисти брасом або кролем, переверніться на спину. Плисти на спині найлегше, і ви зможете відпочити. Можна деякий час просто полежати на поверхні води обличчям вгору.

Не купайтеся довго, особливо в холодній воді.

Якщо ви відчули, що у вас судомить стегно, зігніть ногу в коліні і рукою сильно потягніть назад. Якщо звело литковий м’яз, зігніть ногу і притисніть стопу до грудей.

Під час ігор у воді будьте уважні і обережні: уникайте захоплень і занурень, так як в запалі гри хтось із вас може наковтатися води. Не соромтеся кликати на допомогу в небезпечній ситуації, але ніколи не давайте хибних сигналів.

Якщо ви бачите, що кому-небудь з тих, що купаються потрібна допомога, кличте на підмогу інших людей. Якщо допомогти можете тільки ви, знайдіть предмет, за допомогою якого потопаючий зможе втриматися на плаву. Це може бути рятувальний круг, матрац, гумова камера — словом, будь-який плавучий предмет, за який можна схопитися.

У крайньому випадку пливіть на допомогу потопаючому і тільки за умови, що ви добре плаваєте і володієте прийомами порятунку. (Потопаюча людина знаходиться в стані паніки і абсолютно не контролює свої дії).  Потопаючий обов’язково буде чіпко хапатися за вас, дертися нагору і може втопити вас замість того, щоб врятуватися.) Підпливши до потопаючого, допоможіть йому триматися на воді і випливайте разом з ним на таке місце водойми, де ви обидва можете встати на дно.

За матеріалами Навчально-методичного центру цивільного захисту та безпеки життєдіяльності Чернігівської області

Онлайн трансляції
Бюджет участі
Місто легенд
Створення ОСББ
Чернігів, купуй рідне!