Офіційний веб-портал
Чернігівської міської ради

Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія сайту
Знайти
13 липня 2021 р.

Владислав Атрошенко: ситуація в енергетиці потребує змін, адже опалювальний сезон у Чернігові - під загрозою

+3

Фото № 1
Фото № 2
Фото № 3
Фото № 4
Фото № 5
Фото № 6

Чернігівський міський голова Владислав Атрошенко на щотижневій розширеній нараді сьогодні, 13 липня, акцентував увагу чернігівців на питанні підготовки до опалювального сезону. Головною проблемою є те, що минулого тижня Чернігівська ТЕЦ припинила генерацію електроенергії. Оскільки майже 40% міста Чернігівська ТЕЦ забезпечує тепловою енергією, то це є прямою загрозою для старту опалювального сезону у Чернігові.

- У місті відбулася безпрецедентна подія, якої за останні десятиріччя не було – на Чернігівській ТЕЦ зупинений генеруючий енергоблок. Вже не один місяць я наголошував про абсолютну розбалансованість галузі електрогенерації й теплогенерації та некерованість цієї галузі, - підкреслив міський голова.

Заступник міського голови Віктор Геращенко пояснив, що наразі в Україні створений вільний ринок електроенергії. Підприємства вимушені продавати електроенергію по цінам, які діють на цьому ринку.

- В останні дні ціни складали від 20 до 70 копійок за кіловат при собівартості 1,4-1,5 грн. Тобто в рази менше, ніж вартість виробленої електроенергії. В таких умовах Чернігівська ТЕЦ попрацювала кілька місяців, і зараз просто змушена була зупинитися, тому що не вистачає ресурсу, щоб забезпечити безперебійну роботу підприємства. Тому на сьогодні постає питання стабільного проходження опалювального періоду. Це дуже великий ризик, і за останні 60 років такого не було, - сказав він.

Міський голова наголосив, що договори, запропоновані ТОВ газопостачальна компанія «Нафтогаз Трейдінг» до підписання, фінансово неможливо виконати, та зробив офіційну заяву:

- Очевидно, що є різні беніфеціари з різними впливами на галузь енергетики. Одним треба – дешева електроенергія, вони лобіюють рішення по імпорту електроенергії. Іншим беніфеціарам потрібно продавати дорогу електроенергію, вони лобіюють відповідні рішення, щоби на ринку мати більшу кількість електроенергії, яка вироблена зі спаленого вугілля. В цілому балансу в цьому питанні немає. І на це варто звернути увагу, тому що вже зараз є прямі ризики зриву опалювального сезону по багатьох причинах. Зокрема, через те, що рішення, урядові постанови, тарифна політика - не збалансовані. НАК Нафтогаз повинен грати за тими самими фінансовими правилами в частині вимог  щодо повернення коштів, по яким генеруюча галузь відповідає перед цією структурою, і за тими же правилами, як споживач відповідає перед генеруючою галуззю. Це повинен бути один ланцюг. Тарифна політика повинна відповідати собівартості плюс відсоток рентабельності. Тільки тоді ця історія працює. Тож я прошу, щоб профільні структури, Служба безпеки України, ДБР, Національна поліція України звернули увагу на це питання. Зокрема, юридично треба вивчити договори, які пропонує до підписання ТОВ «Нафтогаз Трейдінг», яка є дочірньою структурою НАК «Нафтогаз України». Подивіться на цю угоду та на платежі, які ми повинні платити у грудні, щоб зрозуміти, звідки треба взяти кошти, щоб виконати цю угоду, зокрема, підприємствам, які практично є банкрутами, й особливо ті, які є не комунальними. Тобто ці угоди фінансово неможливо виконати. З населення кошти ми не можемо взяти, банки ці розриви не прокредитують. Крім того, у нас немає можливості знайти іншого постачальника. Тобто запропоновані до виконання угоди є неможливими, оскільки місто не має відповідного ресурсу. Для міста Чернігова – це десятки мільйонів гривень. Я офіційно звертаюся до силовиків з проханням дослідити цю ситуацію. І взагалі, вважаю, що у будь-якої влади у будь-який період повинно бути дві задачі - знаходження балансу в усіх рішеннях та інтересах, а також передбачення ситуації на крок чи два вперед. Ми входимо в опалювальний сезон. Економічна складова та фінансові правила, запропоновані НАК Нафтогаз – не можуть бути розповсюджені по всьому ланцюгу проходження трансформації газу в гігакалорію, гігакалорії в гроші, які спрямовуватимуться на розрахунок з НАК Нафтогаз, - підкреслив міський голова.

На сьогодні загальна заборгованість АТ «Облтеплокомуненерго» перед НАК «Нафтогаз» - близько 700 млн грн. По Чернігівській ТЕЦ проблема набагато більша, оскільки там десятиріччями не вкладалися кошти в оновлення обладнання та мережі. Зокрема, перед КП «Чернігівводоканал» підприємство заборгувало 4,3 млн грн, до осені заборгованість може складати близько 11 млн грн, і тоді це комунальне підприємство не зможе виконувати свої кредитні зобов’язання.

Щоб зрозуміти перспективи майбутніх розрахунків, Віктор Геращенко доручив керівництву ТЕЦ надати обґрунтовану інформацію щодо фінансового забезпечення підготовки комплексу до зими, придбання палива та перспектив розрахунків з КП «Чернігівводоканал», Чернігівгаз, АТП-2528 та ін. А також про те, чи є технічна можливість забезпечити гаряче водопостачання до 297 багатоповерхових житлових будинків у районі Рокоссовського, адже між Облтеплокомуненерго та ТЕЦ є відповідна угода.

- Я би просив керівництво Чернігівської ТЕЦ офіційно звернутися до регулятора з проханням пояснити, що робити далі та як виходити з цього стану. А також до робочої групи по підготовці об’єктів життєзабезпечення до зими, створеній при Кабінеті Міністрів України, - порекомендував він.

Резюмуючи, міський голова зазначив, що він передбачає серйозні ризики, адже в таких умовах беніфеціари можуть зробити все, щоб збанкрутувати підприємства, а зобов’язання по боргам залишити у місті.

- Ці борги залишаться у місті і формуються вони саме зараз, якщо нічого не зміниться, якщо регулятор не змінить ціну на електроенергію. А вплинути та контролювати все це місто не може. Збитки тоді складатимуть сотні мільйонів гривень і ми будемо серед головних кредиторів. Плюс до всього цього - ризики зриву опалювального сезону, - підкреслив Владислав Атрошенко.

Прес-служба Чернігівської міської ради

Онлайн трансляції
Бюджет участі
Місто легенд
Створення ОСББ
Чернігів, купуй рідне!