9 листопада у Чернігівській міській раді відбувся брифінг керівника центральної групи реалізації проекту «Підвищення енергоефективності в секторі централізованого теплопостачання України», який здійснюється за рахунок кредиту Світового Банку, Станіслава Терлецького, консультанта проекту Світового Банку в місті Чернігові Айрата Хакімзянова та директора КЕП «Чернігівська ТЕЦ» ТОВ фірми «ТЕХНОВА» Олександра Шевченка.
Під час брифінгу Олександр Шевченко презентував технічні заходи, які буде здійснено на теплових мережах міста за рахунок кредиту Світового Банку в разі його отримання. Цей кредит міжнародної фінансової установи дається на дуже вигідних умовах: 35 мільйонів доларів терміном на 20 років, з пільговим періодом та процентною ставкою до 1%. Основний його принцип – погашення йде за рахунок тої економії, яка відбудеться в результаті зробленого за рахунок цього кредиту переоснащення.
За словами директора підприємства, КЕП «Чернігівська ТЕЦ» ТОВ фірми «ТЕХНОВА» сектор централізованого теплопостачання в Україні потребує інвестицій в енергоефективність для забезпечення високої якості послуг опалення та гарячого водопостачання. Знос основних засобів, в тому числі і теплових мереж, становить 80%. Фінансування ремонтних програм і капітальних інвестицій, яке закладено в тарифах на транспортування та постачання теплової енергії вкрай недостатньо для підтримки в належному стані систем теплопостачання.
Олександр Шевченко також підкреслив, що зазначений Проект спрямований на збереження, поліпшення роботи і енергетичну безпеку системи централізованого теплопостачання міста Чернігова, через реалізацію програми реконструкції, модернізації та технічного переоснащення.
Очікується, що завдяки проекту буде досягнута значна економія палива, електроенергії, води і операційних витрат за рахунок установки сучасного обладнання та автоматизованих систем управління, розроблених відповідно до індивідуальних потреб кожного будинку. Це дозволить за результатами реалізації Проекту переглянути структуру тарифу на теплову енергію в частині зменшення паливної складової та знизити тариф на 15-20%, що підтверджується проведеними розрахунками.
Також директор КЕП «Чернігівська ТЕЦ» ТОВ фірми «ТЕХНОВА» офіційно заявив, що всі покращення, які будуть зроблені та залучені в рамках даного проекту, та все майно, створене за рахунок коштів кредиту Світового банку, залишаться у власності міської громади міста Чернігова. Це нотаріально засвідчено іще в 2015 році в додатковій угоді до договору оренди Чернігівської ТЕЦ, коли депутати міськради надали згоду на участь «ТЕХНОВА» у проекті «Підвищення енергоефективності в секторі централізованого теплопостачання України».
Техніко-економічне обґрунтування проекту з розподілом пріоритетних заходів інвестицій
Даний Проект є самоокупним і складається з 4 основних компонентів, які мають свій економічний ефект від впровадження:
- відновлення центральних теплових пунктів (46 об’єктів, що включає в себе заміну 160 одиниць застарілого насосного та 84 одиниці теплообмінного обладнання);
- заміна центральних теплових пунктів (закриття 14 старих) на індивідуальні теплові пункти (127 одиниць);
- влаштування системи SCADA (диспетчеризація системи постачання);
- реконструкція існуючої та будівництво нової насосної станції, ізоляція магістральних трубопроводів, влаштування «Системи закільцювання мереж теплопостачання».
За словами Олександра Шевченка, встановлення 127 індивідуальних теплових пунктів дозволить виробляти підігрів гарячої води і подачу теплоносія безпосередньо в будинок споживача. Це впровадження збільшить якість постачання теплової енергії споживачам в автоматичному режимі, а також призведе до зниження споживання електроенергії, теплових і експлуатаційних витрат.
Загальний економічний ефект від реалізації даного проекту становить 89,4 млн. грн на рік.
На брифінгу було також зазначено, що за результатами підписання договору субкредитування з Світовим банком буде оголошений тендер на розробку проектно-кошторисної документації та проведення державної експертизи у встановленому порядку. У проекті буде відображено всі необхідні розділи відповідно до технічних стандартів, в тому числі і розрахунок гідравлічних режимів.
Джерелом коштів для погашення кредиту є економічний ефект від впровадження компонентів проекту.
Консультант проекту Світового Банку в місті Чернігові Айрат Хакімзянов зазначив, що даний проект є самоокупним, оскільки повернення кредиту буде здійснюватися з наявної економії, яка відбудеться завдяки його впровадженню. Разом з тим, це для міста реальна можливість вирішити всі ті технічні проблеми з тепломережами, які давно вже на часі і з роками будуть тільки загострюватися. Це і зношеність мереж, і їх дуже великі тепловтрати, і незавершене закільцювання системи теплозабезпечення в місті. Кошти можна й не залучати, але місто нікуди не дінеться від цих проблем, а без вкладення дуже значних коштів їх вирішити неможливо.
Керівник центральної групи реалізації проекту Станіслав Терлецькийрозповів про те, як проект Світового банку «Підвищення енергоефективності в секторі централізованого теплопостачання України» реалізується в інших містах. Він нагадав, що підготовка до реалізації цього проекту була розпочата з 2011 року. У 2012 році проходив етап відбору підприємств, які виявили бажання брати в ньому участь. Загалом було подано 64 заявки на участь, серед них -дві заявки від чернігівських підприємств. За результатами відбору одне з них було включено до 10 кращих і допущено до участі.
Потім розпочалась підготовка документів щодо залучення інвестицій. Результатом всієї роботи стало підписання кредитної угоди між Україною та Світовим банком. З цього моменту місто Чернігів та КЕП «Чернігівська ТЕЦ» були включені у склад 10 підприємств – учасників Проекту. Однією з умов вступу в ефективність даної угоди було підписання не менш ніж п’яти субкредитних угод. На даний час субкредитні угоди підписані й здійснюється практичне впровадження проекту в 7 містах: Вінниця, Каменець-Подільський, Харків, Херсон, Миколаїв, Дніпро та Тернопіль. Чернігів може стати восьмим.
Серед учасників залишилось усього вісім міст, оскільки підприємства з Івано-Франківська та Кропивницького (колишнього Кировограда) не підписали п’ятистороннього договору й були вилучені зі списку учасників.
Учасники презентації наголосили, що у Чернігова є ризик втратити можливість отримати 35 мільйонів доларів на модернізацію тепломереж міста. Національна комісія, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) відмовилася підписувати договір про кредитування до тих пір поки термін дії цього проекту (до 2034 року) не буде синхронізований із терміном дії оренди Чернігівської ТЕЦ (нині до 2023 року). Світовий банк вимагає від українських партнерів (Чернігівська міськрада, ТОВ«ТехНова», Мінфін, Мінрегіонбуд, НКРЕКП) підписати угоду про участь у проекті кредитування до кінця поточного листопада, інакше Чернігів буде виключений із проекту і гроші підуть на інші цілі Світового банку. Отже, якщо на сесії міської ради в листопаді депутати не подовжать оренду Чернігівської ТЕЦ до 2034 року, то чернігівська громада втратить унікальний шанс на масштабну реконструкцію зношених теплових мереж в найближчі роки. Також, в разі втрати зазначених інвестицій, місто має забути про майбутній доступ до дешевих кредитів інших міжнародних фінансових інституцій.
Довідково. Встановлена потужність Чернігівської ТЕЦ: електрична – 210 МВт та теплова – 409 Гкал/год. Підприємство забезпечує 40 % теплоспоживання міста Чернігова – 1 640 тис. кв. метрів (589 житлових будинків, 22 школи, 19 медичних закладів). Від його роботи залежить комфорт 95 тисяч жителів Чернігова. Основний вид палива - вугілля марки АШ, природний газ.