За останні роки галузь освіти фінансується недостатньо. Основне фінансування відбувається по захищеним статтям бюджету. Сума, яка виділяється з міського бюджету на оснащення та підтримку матеріально-технічної бази, не може задовольнити усі потреби, які існують в навчальних закладах.
Однією з умов збереження та зміцнення здоров’я дитини, підвищення опору її організму до хвороб, і як наслідок успішності у навчанні є повноцінне харчування. Саме тому, управлінням освіти приділяється велика увага даному питанню, а саме, якості харчування.
У міському бюджеті на 2016 рік заплановано на харчування дітей у навчальних закладах 32,1 мільйони гривень. Порівняно із минулим роком, ця сума більше на 19% (у 2015 році - 26,9 мільйони гривень).
Відповідно до п.1 ст.4 Закону України «Про дошкільну освіту» дошкільна освіта дітей старшого дошкільного віку є обов'язковою.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про невідкладні питання діяльності дошкільних та інтернатних навчальних закладів» №1243 від 26.08.2002 року, розмір плати для батьків або осіб, які їх замінюють, за харчування дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах установлюється засновником (власником, уповноваженим органом) закладу один раз на рік відповідно до статті 35 Закону «Про дошкільну освіту» (далі Закон).
Розмір плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах зменшується на 50 відсотків для батьків, у сім'ях яких троє і більше дітей.
Пунктом 5 ст.35 Закону передбачено, що батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі у розмірах, визначених органами місцевого самоврядування або відповідними органами управління. Пільгові умови оплати харчування дітей у дошкільних навчальних закладах для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки (отримують допомогу відповідно доЗакону України"Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям"), надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету. Дані зміни передбачені Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів» № 911-VIIIвід 24.12.2015 року.
До внесення таких змін, батьківська плата за харчування дітей у комунальному дошкільному навчальному закладі вносилась у розмірі, що становить не менше 60 відсотків (у міській місцевості) та не менше 40 відсотків (у сільській місцевості) від вартості харчування на день.
У 2016 році рівень забезпечення прожиткового мінімуму (гарантованого мінімуму) на одного члена сім'ї становить 461 грн. (у 2015 році - 410 грн.) (Закон України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» від 25.12.2015 № 928-VIII). Отже, батьки або особи, які їх замінюють, звільняються від плати за харчування дитини за умови, якщо сукупний дохід на кожного члена їхньої сім'ї за попередній квартал не перевищував 461 грн.
Норми харчування для дітей різних вікових груп, які виховуються у дошкільних навчальних закладах встановлені Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження норм харчування у навчальних та дитячих закладах оздоровлення та відпочинку» №1591 від 22.11.2004 року з урахуванням цін на продукти.
Вартість харчування обчислюють шляхом множення вартості денної норми продуктів харчування у грамах, установлену для однієї дитини (з урахуванням її віку та кратності харчування), на середню ціну, що склалася у конкретній місцевості на момент складання кошторису.
На сьогоднішній день в умовах росту індексу інфляції управління освіти вимушене переглядати ціни на харчування.
Вартість харчування для дітей, що виховуються в дошкільних навчальних закладах, на сьогодні становить:
в групах раннього віку - до 14 грн. на день,
в дошкільних групах - до 15 грн. на день,
в групах з цілодобовим перебуванням - до 18 грн. 75 коп. на день.
Також актуальним залишається питання збору благодійних внесків.
Звертаємо вашу увагу на те, що управління освіти не встановлює розміри, періодичність та цільове призначення благодійних внесків.
Фінансово-господарська діяльність дошкільних навчальних закладів здійснюється відповідно до законів України "Про освіту","Про дошкільну освіту", "Про місцеве самоврядування в Україні", Бюджетного кодексу України та інших нормативно-правових актів.
Прийом благодійних внесків від фізичних і юридичних осіб відбувається виключно на добровільній основі відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку отримання благодійних (добровільних) внесків і пожертв від юридичних та фізичних осіб бюджетними установами і закладами освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, культури, науки, спорту та фізичного виховання для потреб їх фінансування" від 04 серпня 2000 р. № 1222 (із змінами), з обов’язковим оформленням відповідної документації та відображенням у бухгалтерському обліку (лист Міністерства від 9 квітня 2012 р. № 1/9-272).
На загальноміських батьківських зборах, які відбулись на початку березня за участю начальника управління освіти міської ради Василя Білогури, розглядалось багато проблемних питань, ключовими були такі питання:
1) визначення проблемних питань в навчальних закладах та встановлення пріоритетності їх вирішення: оновлення матеріально-технічної бази, ремонт навчальних закладів (ремонт покрівлі, заміна вікон, ремонт туалетів, освітлення);
2) порядок оплати за харчування.
Отже, для вирішення проблемних питань в галузі освіти, яка фінансується недостатньо, потрібно чимало коштів. Один з варіантів збільшення фінансування – це здійснювати оплату за харчування за рахунок батьків, а кошти, які закладені на харчування використати для оновлення матеріально-технічної бази та ремонту навчальних закладів.
Тобто, пропонується суму у 32,1 мільйони гривень пропорційно розподілити між навчальними закладами, а це орієнтовно по 330 тисяч гривень на кожен заклад, що дозволить врази покращити матеріально-технічну базу, провести ремонтні роботи та вирішити проблеми, які накопичувалися роками.
На сьогоднішній день, ці проблемні питання обговорюються батьківською громадськістю в кожному навчальному закладі. В свою чергу, управління освіти прийме те рішення, яке буде схвалене батьківськими комітетами.
Розв'язання цих питань буде запорукою збереження здоров’я наших дітей, нації в майбутньому. Цивілізоване суспільство зобов'язане гарантувати дитині здорове середовище розвитку, сприятливі умови росту, оптимальний рівень харчування.
За
інформацією управління освіти міської ради