10 листопада 2010 р.
На засіданні виконавчого комітету Новозаводської районної у місті Чернігові ради 8 листопада 2010 року розглянуто питання: «Про стан виконання законодавства України щодо здійснення приватизації житлових приміщень у гуртожитках».
Одним із конституційних прав громадян є право на житло. Гарантіями здійснення цього права є обов’язок створення державою умов, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду; надання державою та органами місцевого самоврядування відповідно до закону житла безоплатно або за доступну плату (ч.1 ст. 47 Основного Закону України).
У відповідності до конституційних вимог 4 вересня 2008 року був прийнятий Закон України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», який вступив у дію з 01.01.2009 року.
На виконання цього Закону та з урахуванням особливостей, визначених ним, було прийнято ряд інших підзаконних актів, а також були внесені доповнення та зміни до Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду», на підставі якого громадяни України мають можливість реалізувати конституційне право на житло, у тому числі, шляхом приватизації житлових приміщень у гуртожитках, але «... виключно на підставі рішення відповідної місцевої ради» ( ч.6 ст.5 Закон України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків»).
Особливостями, визначеними цим Законом, є те, що всі гуртожитки, на які поширюється його дія, підлягають передачі у власність територіальних громад протягом трьох років з дня його прийняття (ч.1,2 ст. 3). А після прийняття гуртожитку у комунальну власність місцева рада на сесії в межах своєї компетенції приймає відповідне рішення щодо подальшого його використання, а саме:
а) залишити цілісний майновий комплекс у статусі «гуртожиток» та дозволити приватизацію жилих і нежилих приміщень;
б) надати цілісному майновому комплексу статус «соціальне житло» та не дозволяти приватизацію його жилих приміщень;
в) перепрофілювати гуртожиток та використовувати цілісний майновий комплекс колишнього гуртожитку за іншим призначенням;
г) знести цілісний майновий комплекс колишнього гуртожитку та дозволити будівництво соціального житла;
д) знести колишній гуртожиток та вивільнити земельну ділянку з наступним її продажем на аукціоні.
Вищевикладені норми закону свідчать про те, що такими повноваженнями наділена тільки міська рада.
Робота в районній у місті раді по виконанню законодавства щодо забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків розпочалася у грудні 2008 року з проведення наради при заступникові голови районної у місті ради з питань діяльності виконавчих органів ради з керівниками підприємств, організацій та установ, у яких на утриманні перебувають гуртожитки усіх форм власності, і які розташовані на території району.
На цей час зібрана інформація щодо кількісних та якісних даних гуртожитків усіх форм власності. Надаються рекомендації власникам та утримувачам гуртожитків щодо механізму передачі останніх у комунальну власність. Постійно проводиться роз’яснювальна робота серед мешканців гуртожитків.
На підставі листа Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 3 червня 2009 року № 8/7-5835 «Про механізм приватизації кімнат у гуртожитках» був підготовлений список невідповідностей у Законах України «Про приватизацію державного житлового фонду» у редакції 2009 року та «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» і направлений через головне управління житлово-комунального господарства Чернігівської облдержадміністрації до Кабінету міністрів.
Результатом проведеної роботи є :
- прийняття у комунальну власність гуртожитку від ВАТ «Чернігівська швейна фабрика «Елегант» ( вул. Попудренка, 16, 2009 рік);
- за рішенням суду прийнятий гуртожиток ВАТ «Ремонтно-будівельного управління – 10» ( пров. Гомельський,17-а, 2010 рік);
- виявлений житловий будинок по вул. Тичини, 44, який був у господарському віданні ПМК-227 Чернігівського обласного управління водного господарства, як гуртожиток, і після визнання підприємства банкрутом у 2000 році з невідомих причин не був переданий у комунальну власність. За інформацією Новозаводської районної у м. Чернігові ради міською радою розпочата процедура визнання будинку безхазяйним та прийняття його до комунальної власності з подальшим використанням;
- на виконання доручень Міністерства з питань житлово-комунального господарства України, головного управління житлово-комунального господарства Чернігівської облдержадміністрації, виконавчого комітету Чернігівської міської ради про надання інформації, необхідної для розроблення проекту Закону України «Про Загальнодержавну цільову програму передачі гуртожитків у власність територіальних громад на 2010- 2014 роки» була підготовлена і направлена інформація щодо кількісного складу мешканців гуртожитків усіх форм власності; прогнозованих показників передачі гуртожитків у комунальну власність та потребу в коштах державного бюджету на заходи, пов’язані з прийняттям гуртожитків.
Станом на 1 листопада 2010 року у відділі по приватизації державного житла районної у місті ради накопичена певна інформація щодо 23 гуртожитків, які розташовані на території району та підпадають під дію Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків». Майже 1450 осіб, які проживають у цих гуртожитках понад 5 років, можуть бути суб’єктами приватизації житлових приміщень.
Разом з тим у повній мірі Закон України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» не виконується з ряду причин. Головною з них є те, що відповідно наданих повноважень , районна у місті рада може здійснювати тільки приватизацію жилих приміщень, а це є кінцевим результатом усіх дій, які потрібно виконати відповідно вимог ст.ст.5, 18 цього Закону (обов’язковість прийняття гуртожитків у комунальну власність територіальної громади та надання місцевою радою дозволу на здійснення приватизації жилих приміщень в них).
З іншого боку приватизація житлових приміщень у гуртожитках проводиться тільки після зміни статусу гуртожитку на житловий будинок. Така практика в районі існує з 2000 року. За цей час у комунальну власність було передано 33 гуртожитки, в 30 з яких проводиться приватизація житла після зміни статусу.
Закон України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» ставить вимогу до гуртожитку (як цілісного майнового комплексу або всіх його відокремлених частин) відповідати архітектурно-планувальним, технічним та санітарно-гігієнічним вимогам, встановленими актами законодавства та технічними нормативами для такого типу житла, що має буди придатним для проживання в ньому людей і використовуватись тільки за призначенням. З урахуванням цих особливостей повинна проводитись приватизація чи окремої кімнати у гуртожитках коридорного типу, чи частини – у гуртожитках блочного (секційного) типу.
Зміна статусу гуртожитку без виконання переобладнання його не привела у відповідність технічним нормам житлового будинку, місця загального користування розподілялись між усіма проживаючими незалежно від місць їх розташування. Як результат, у багатьох колишніх гуртожитках проведення приватизації житлових приміщень та місць загального користування не відповідає вимогам Положення про порядок передачі квартир (будинків), жилих приміщень у гуртожитках у власність громадян, яке затверджено Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 16 грудня 2009 року № 396. Крім того, це Положення має деякі розбіжності з вимогами Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об’єктів нерухомого майна, яким керується у своїй роботі бюро технічної інвентаризації.
Ситуацію можна змінити на краще тільки при здійсненні приватизації житлових приміщень у гуртожитку, саме у будинку зі статусом «гуртожиток».
За повідомленням організаційного відділу
Новозаводської районної у місті ради