7 жовтня 2009 р.
На виконання вимог Закону України «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування», Указу Президента України «Про першочергові заходи щодо захисту прав дітей», Указу Президента України «Про додаткові заходи, щодо захисту прав та законних інтересів дітей», окремого доручення Кабінету міністрів України за підсумками проведення Всеукраїнської наради «З любов’ю та турботою до дітей», виконавчими органами районної у місті ради вживаються заходи щодо соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, реалізації їхніх прав та законних інтересів.
Стан цієї роботи регулярно розглядається на засіданнях Комісії з питань захисту прав дитини районної у місті ради та засіданнях координаційної ради служби у справах дітей, нарадах із заступниками директорів навчальних закладів району.
Відповідно до вимог чинного законодавства, створений та постійно поновлюється паперовий та електронний банк даних дітей вищезазначеної категорії.
На первинному обліку служби у справах дітей районної у місті ради перебуває 219 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, з них 34 сироти та 185 дітей, позбавлених батьківського піклування. Виховуються в сім’ях опікунів та піклувальників 156 дітей, 10 - в прийомних сім’ях та дитячих будинках сімейного типу, 53 перебуває на повному державному утриманні. На обліку з усиновлення стоять 56 дітей.
Службою проводиться підготовча робота щодо надання дітям, які залишились без батьківської опіки статусу дитини – сироти, або дитини, позбавленої батьківського піклування. З початку 2009 року рішенням виконкому районної у місті ради, як органу опіки та піклування, 20 дітям встановлено відповідний статус.
За період 2006 – 2008 роки службою проведена робота щодо підтвердження та надання правового статусу дітям у відповідності з новим чинним законодавством. За даний період встановлено статус 215 дітям.
З метою сприяння розвитку сімейних форм виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, службою ведеться облік кандидатів в усиновлювачі, потенційних батьків-вихователів, прийомних батьків, опікунів, піклувальників.
На сьогодні у нашому районі функціонує дитячий будинок сімейного типу Сидоренків, в якому проживає 7 вихованців та три прийомні сім’ї: Янушевич, Ахременко та Демченко, де виховується 5 дітей. Ще 9 дітей перебуває на вихованні в прийомних сім’ях та дитячому будинку сімейного типу за межами району.
Завдяки проведеній роботі у Новозаводському районі протягом 2008 року громадянами України усиновлено 8 дітей сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за поточний період 2009 року - 4 дітей.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року № 886 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов’язаної із захистом прав дитини», з січня 2009 року на кожну дитину складаються індивідуальні плани соціального захисту дитини, яка опинилась в складних життєвих обставинах, дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування, які затверджуються Комісією з питань захисту прав дитини районної у місті ради.
Вивчаються потреби дітей, які перебувають під опікою, піклуванням, навчаються в професійно-технічних та вищих навчальних закладах. На всіх дітей даної категорії, з метою вирішення їх соціально-побутових потреб, складено соціальні паспорти. Спеціалістами служби спільно з навчальними закладами проводиться обстеження умов проживання дітей, які перебувають під опікою та піклуванням. Опікунами, з метою контролю за їх діяльністю надаються щорічні звіти.
Постійно проводяться перевірки щодо дотримання вимог чинного законодавства стосовно питань соціального захисту дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування, які виховуються у прийомних сім'ях та дитячому будинку сімейного типу. Один раз на рік готуються звіти про стан виховання, утримання і розвитку дітей на основі інформацій, що надаються соціальним працівником, який здійснює соціальне супроводження родини, вихователем дошкільного навчального закладу або класним керівником загальноосвітнього навчального закладу, де навчається дитина, дільничним лікарем-педіатром, дільничним інспектором районного відділу міліції.
Служба у справах дітей, згідно чинного законодавства, за місцем проживання усиновлювачів щороку, протягом перших трьох років після усиновлення дитини, перевіряє умови її проживання та виховання, а в подальшому - один раз на три роки до досягнення дитиною вісімнадцяти років. За результатами перевірки складається звіт, в якому зазначаються відомості про стан здоров’я, фізичний та розумовий розвиток дитини, стосунки в родині.
За 2008 рік та поточний період 2009 року здійснено 218 перевірок щодо дотримання вимог чинного законодавства стосовно питань соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, за місцем їх перебування в сім’ях усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних сім’ях, дитячому будинку сімейного типу.
Сім’ям, які взяли на виховання дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування в службі надається консультативна та правова допомога, проводиться роз’яснювальна робота серед населення щодо створення дитячих будинків сімейного типу та прийомних сімей.
З метою захисту прав і законних інтересів дітей, органом опіки та піклування та службою у справах дітей вживаються заходи по забезпеченню захисту житлових та майнових прав дітей даної категорії. До відповідних установ надсилаються охоронні листи про закріплення за дитиною житла. Всього надіслано понад 340 охоронних листів. Ведеться контроль за оплатою комунальних послуг за житло дітей, які виховуються в державних закладах, та вживаються заходи щодо погашення заборгованості, над майном дітей встановлюється опіка.
Ведеться облік житла та майна дітей підоблікової категорії, на кожну дитину, яка перебуває на обліку, створено житловий реєстр.
Служба готує пропозиції органу опіки та піклування про надання дозволу, або заперечення щодо відчуження житла та майна дітей.
Перевіряється та аналізується стан дотримання чинного законодавства керівниками навчальних закладів щодо соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування в Чернігівській ЗОШ-інтернаті ім. Ю.М. Коцюбинського та професійно-технічних закладах району. Здійснено 15 комплексних перевірок даних закладів.
З метою поліпшення матеріального забезпечення дітей підоблікової категорії районною у місті радою виділяються кошти.
У 2009 році 42 учні вищезазначеної категорії, які навчаються на високому та достатньому рівні отримали 39 100 гривень матеріальної винагороди районної у місті ради, 30 випускників отримали матеріальну допомогу у сумі 18 000 грн., 6 першокласників отримали матеріальну допомогу на суму 5250 грн.
Ведеться робота щодо організації оздоровлення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. За кошти районної у місті ради в літку 2009 року оздоровлено 10 дітей даної категорії в заміському дитячому оздоровчому комплексі «Відкриті двері».
Діти даної категорії залучались до участі у заходах з нагоди Новорічних, Різдвяних свят, Великодня, Дня захисту дітей.
До Дня Великодня за сприяння служби у справах дітей районної у місті ради для 40 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування відбувся захід за участю віце-президента благодійної організації «Благодійний фонд «Рідний дім», Мозгового Віктора Івановича та настоятеля церкви 2000-ліття Різдва Христового отця Анатолія. Для дітей проведено святковий концерт з врученням пасхальних подарунків.
З нагоди Дня захисту дітей у районі проведено конкурс „Світ очима дітей”, 70 учасників та переможців конкурсу нагороджено призами на суму 1000 грн., для дітей проведено святковий концерт. Спонсорську допомогу надали дітям підприємства ТОВ ВТК ’’Нивки’’, ВАТ ’’Чернігівський хлібокомбінат’’, ВАТ продовольча компанія ’’Ясен ’’. Всім учасникам були роздані подарунки.
На виконання окремого доручення голови Чернігівської обласної державної адміністрації, з метою надання дітям-сиротам та дітям, позбавленим батьківського піклування всебічної допомоги службою у справах дітей проводиться робота стосовно закріплення за дітьми даної категорії що знаходяться під опікою, піклуванням, в сім’ях громадян, навчаються в професійно-технічних та вищих навчальних закладах, шефів з числа суб’єктів підприємницької діяльності, благодійних, громадських, релігійних організацій, фондів, підприємств та установ усіх форм власності.
В той же час у роботі по виконанню в районі завдань державної політики з питань соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування є проблеми і невирішені питання.
Не на достатньому рівні ведеться робота щодо створення прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, на 2009 рік передбачено влаштувати 8 дітей, а фактично влаштовано 1 дитину.
Навчальними закладами району не в повній мірі вживаються заходи з соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, Окремі педагогічні працівники не достатньо володіють інформацією про умови проживання та утримання даної категорії дітей, не завжди вчасно повідомляють службу у справах дітей про дитину, яка залишилась без батьківської опіки.
Потребує вдосконалення робота з відповідними відділами органів внутрішніх справ району, щодо своєчасного повідомлення служби про дітей, батьки яких взяті під варту, про загибель дітей.
Практично самоусунулось від надання допомоги органу опіки та піклування щодо захисту житлових прав дітей керівництво паспортної служби Новозаводського районного відділу міліції.
Виконавчі органи районної у місті ради вживають заходи щодо усунення недоліків, вдосконалення роботи по захисту прав та законних інтересів дітей.
За інформацією Новозаводської районної
в місті Чернігові ради