27 червня 2008 р.
Сьогодні по місту Чернігову сплачується 20 загальнодержавних та 16 місцевих податків, зборів (обов’язкових платежів), встановлених Законом України «Про систему оподаткування». Надходження коштів до бюджету головним чином забезпечується зусиллями Державної податкової інспекції у м. Чернігові.
В обласному центрі зосереджена майже третина народногосподарського комплексу області. Тут розташовані основні виробничі потужності провідних галузей – харчової, машинобудівної, хімічної, легкої та інших. Тому народногосподарський комплекс Чернігова має визначальний вплив на загальні економічні показники всієї області. Це повною мірою стосується і фінансового стану, наповнення бюджетів усіх рівнів.
Результати роботи Державної податкової інспекції у м. Чернігові за січень – травень 2008 року значно перевищують досягнення аналогічного періоду 2007 року. До зведеного бюджету надійшло 318,8 млн.грн. До державного бюджету мобілізовано майже 174 млн.грн. Місцеві бюджети усіх рівнів отримали 145 млн.грн.
Показники могли б бути ще вагомішими, проте на заваді цьому стоїть кілька причин. Одна з них – значна кількість збиткових підприємств.
Якщо подивитися на галузеву структуру підприємств, що звітують про збитковість, то найбільшу частку в сумі задекларованих збитків у ній посідає промисловість – сума збитків за 1 квартал – 22,3 млн.грн. Друге місце за сумою задекларованих збитків - 0,1 млн. грн.. – галузь торгівлі і громадського харчування. Сім із десяти збиткових підприємств працюють у сфері торгівлі та громадського харчування.
Друга проблема – податкові боржники. У порівнянні з відповідним періодом минулого року кількість боржників зменшилась, однак не настільки, щоб можна було залишати проблему поза увагою.
Ще один важливий і досить об’ємний напрямок роботи – це боротьба з нелегальним обігом підакцизних товарів.
Ні для кого не таємниця, що горілчаний бізнес приносить спритним ділкам надприбутки, і тому так званий підпільний бізнес реально конкурує з легальним, внаслідок чого держава втрачає значні кошти, які так необхідні на соціальні та інші потреби держави.
Боротьба з тіньовим сектором – це також один із шляхів наповнення бюджету.
Основним завданням податківців є забезпечення наповнення дохідної частини бюджету, тому головним принципом його наповнення повинна стати добровільна сплата податків.
Тому і взаємовідносини між податківцями та платниками розвиваються в напрямку налагодження партнерства та зменшення втручання в їх господарську діяльність. Результатом такої роботи є послаблення податкового тиску на малий та середній бізнес, ліквідація схем штучної збитковості та мінімізації податкових зобов’язань. У результаті платник починає працювати легально, у чому зацікавлена як держава, так і суспільство.
Олександр Марухленко, перший заступник
начальника ДПІ у м. Чернігові