27 березня 2008 р.
Останнім часом збільшилася кількість жителів Чернігова, які здають у найм (оренду) належне їм на правах особистої власності нерухоме майно (квартири чи кімнати в квартирі).
Насамперед, таким особам слід укласти письмовий договір про оренду та зареєструвати його в податковій інспекції. На жаль, більшість громадян здають майно, уклавши договір лише в усній формі з квартиронаймачем. Головна причина - небажання ділитися своїми доходами з державою. Мінусів при цьому виникає набагато більше, ніж плюсів. Частина мешканців міста вважає, що зареєструвавши таку угоду, доведеться платити державі великі податки. Але ця думка помилкова. Дійсно, мінімальна ставка оренди, затверджена міською радою, становить 3,23 грн за кв.м (розмір ставки регулюється щорічно). Вона множиться на коефіцієнт місцезнаходження об’єкта нерухомого майна та коефіцієнт функціонального використання. Отже, сплачуючи 15 % від прибутку, господарі квартир, на наш погляд, виграють значно більше.
По-перше, зникають непорозуміння з законом. Бо за неcплату податків та нелегальне проживання квартирантів власника майна можуть оштрафувати.
По-друге, господар квартири, вказавши повну вартість оренди в договорі, отримує чи не єдиний спосіб гарантувати собі отримання грошей від квартиранта вчасно і в повному обсязі.
Станом на 1 березня цього року в ДПІ у м. Чернігові перебуває на обліку 209 фізичних осіб, що здають житло в найм (оренду), в тому числі 16 – подобово.
Із набранням чинності з 1 січня 2004 року Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” значно змінився порядок оподаткування доходів громадян, пов’язаних зі сплатою податку з доходів фізичних осіб за операціями з надання в найм (оренду) житла. Нагадаю, що до складу загального місячного оподатковуваного доходу включаються доходи від надання майна в оренду за ставкою 15 %.
У разі, коли громадянин здає квартиру, будинок чи кімнату в квартирі суб’єкту підприємницької діяльності – юридичній особі (підприємству, фірмі), податок у розмірі 15% повинен утримуватися і перераховуватися до бюджету з “орендного” доходу громадянина – такою юридичною особою.
В іншому разі, коли об’єкт нерухомої власності здається в найм (оренду) іншому громадянину, який не має статусу суб’єкта підприємницької діяльності, відповідальним за сплату податку є особа, якій ця нерухомість належить на праві власності.
Ставка податку в розмірі 15% визначається наймодавцем (орендодавцем) самостійно, виходячи із суми, зазначеної у договорі найму (оренди) і підлягає сплаті щоквартально (протягом 40 календарних днів, наступних за останнім днем звітного кварталу).
Нотаріально посвідчується договір найму (оренди) нерухомого майна у разі, коли воно здається в найм (оренду) фізичній особі.
Якщо здавання нерухомості в найм (оренду), в т.ч. подобово, носить систематичний характер, власник об’єкта нерухомості може зареєструватися в якості суб’єкта підприємницької діяльності, звернувшись з відповідною заявою до виконкому місцевої ради.
Після отримання свідоцтва про державну реєстрацію новостворений підприємець стає на облік у податковому органі, як платник податків.
У даному випадку підприємець може перебувати на загальній системі оподаткування або звернутися до податкового органу з заявою про застосування спрощеної системи оподаткування відповідно до Указу Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва”. При цьому наймодавець (орендодавець) повинен щомісяця сплачувати ставку єдиного податку від здавання в найм (оренду) власної нерухомості.
Більш детальну інформацію можна отримати в ДПІ у м. Чернігові в каб. № 8 та №5 або за телефонами 65-28-25, 65-28-53.
Андрій Привалов, старший держподатінспектор
відділу адміністрування майнових податків ДПІ у м. Чернігові