22 серпня 2007 р.

Олександр Соколов: «Велике досягнення, що незалежність ми здобули демократичним шляхом»

Напередодні головного державного свята України – Дня незалежності – міський голова Олександр Соколов ділиться своїми роздумами про минуле, сучасність і майбутнє нашої держави, про перспективи розвитку чернігівської міської громади. - Олександре Володимировичу, незалежність Ви зустріли на комсомольській роботі, чи пам’ятаєте, як тогочасна молодь сприйняла Акт проголошення незалежності України? - Ви знаєте, на той момент ця подія була вже очікувана. Ми свого часу відповідально ставилися до навчання і, зокрема, до вивчення історії. Набуті знання давали підстави сподіватися, що споконвічна боротьба українського народу за свою державу нарешті принесе плоди. Не забувайте, що українці у 1991 році отримали незалежність без жодного пострілу і крові, це був закономірний хід історії, усвідомлений вибір народу. І народ дійсно вирішив все по мудрому. А молодь, як найактивніша частина населення, не стояла осторонь процесу, вже тоді вона була достатньо прогресивною, аби чітко усвідомити, що відбувається, і з юнацьким максималізмом стати в авангарді боротьби за незалежність. - Чи справдилися Ваші очікування щодо шляху розвитку незалежної України? - Звичайно, хотілося більшого, ми очікували, що більшість проблем відпаде одразу з прийняттям незалежності. Потім поступово приходило усвідомлення того, що на кожен, навіть якнайменший результат, треба наполегливо працювати. Державотворчий процес доволі складний і багатьом речам доводилося вчитися заново. Проте, давайте реально подивимося на ситуацію: з-поміж братніх республік Україна крокує найбільш прогресивним, європейським шляхом. Сьогоднішні труднощі в державі тимчасові, я вірю, що незабаром все стане на свої місця. Народ вже не проведеш фальшивими лозунгами, вони добре навчилися розбиратися і вміють бачити реальні справи. Зараз ми налагоджуємо партнерські зв’язки і з містами колишніх союзних республік, і з містами з країн далекого зарубіжжя. І це позитив, бо ми беремо краще з передового досвіду. Проблема тільки, що не все вдається втілювати в життя, але ми над цим працюємо. У побуті чернігівців з’явилося багато таких речей, про які вони навіть не мріяли, це теж здобутки незалежності. - Чи досягла громада за цей період більше прав у вирішенні питань, як їй жити, розвиватися? Так, звичайно, адже раніше не ставилося питання про місцеве самоврядування взагалі. Громада не могла заявити, що люди не схвалюють того чи іншого будівництва, незадоволені станом комунальних проблем, теж не все було добре в медицині, але про це мовчали, а про аварії взагалі ніхто ніколи не говорив. З’явилося більше ініціативи у вирішенні життєвих питань, хоча і не в повній мірі люди переймаються суспільними проблемами, може стали якісь більше черстві. Проходять повз дітей, які палять, не звертають увагу на тих хто творить безлад, мабуть тому що їх до цього не привчили. Вагомим здобутком стало прийняття Закону України «Про місцеве самоврядування», на основі якого міста розробляють власні Статути, дістаючи реальний механізм самоуправління. Хотілося б, аби самоврядні функції були підкріплені ще й фінансово, оскільки зараз часто трапляється, що передаючи власні повноваження органам місцевого самоврядування, держава «забуває» виділити кошти на їх реалізацію. - Які завдання Ви бачите перед поколінням, яке отримує сьогодні паспорти? - За великим рахунком, це їх держава, майже все, що вони бачили в своєму житті, пов’язане з Україною. Наше завдання – закласти міцний фундамент, щоб вони змогли більш ефективно і системно розбудовувати державність. Їм ще треба багато вчитись, але від молоді 1991 їх відрізняє ініціативність, сміливість і віра у власні сили. Переконаний, якщо вони зуміють врахувати всі наші помилки, то досягнуть висот у творенні держави. І забезпечать гідне життя і собі, і нащадкам, і нашому поколінню в тому числі. Віктор Устенко, газета «Чернігівські відомості»