Офіційний веб-портал
Чернігівської міської ради

Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія сайту
!
Знайти
28 лютого 2007 р.

Оподаткування спадщини та декларування доходів громадян – у запитаннях та відповідях

1. Які об’єкти спадщини визначені у Законі як такі, що підлягають декларуванню? Оподаткування доходів, одержаних у вигляді спадщини, регламентується ст.13 Закону, яка набрала чинності з 1 січня 2005 року. Згідно із цією статтею, об'єкти спадщини платника податку, що він має відобразити у річній декларації, поділяються з метою оподаткування на: - об'єкти нерухомого майна, - об'єкти рухомого майна; - об'єкти комерційної власності; - суми страхового відшкодування (страхових виплат) за страховими договорами, укладеними спадкодавцем, а також суми, що зберігаються на пенсійному рахунку спадкодавця згідно з договором недержавного пенсійного страхування, пенсійного вкладу; - кошти, а саме готівкові кошти або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банках та небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні (ощадні), іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю. 2. Враховуючи, що у минулому році було багато змін у податковому законодавстві виникає питання: які саме громадяни не повинні сплачувати податок із одержаної спадщини і на підставі чого? Починаючи з 31 березня 2005 року Законом України від 25.03.05р. № 2505 “Про внесення змін до Закону України “Про Державний бюджет України на 2005 рік” та деяких інших законодавчих актів України” було внесено зміни до статті 13 Закону №889, згідно з якими не підлягають оподаткуванню (включенню до річної податкової декларації за 2006 рік) доходи, одержані спадкоємцями, які відносяться до члена сім’ї спадкодавця першого та другого ступеня споріднення, у вигляді вартості рухомих та нерухомих об’єктів спадщини. Таким чином, якщо Свідоцтво про право на спадщину рухомого (автомобілів та інших транспортних засобів ) та нерухомого (квартир, кімнат, будинків, дачних ділянок, присадибних ділянок, земельних часток (паїв), що виділені в натурі на місцевості ) майна було отримано платником податку, який є спадкоємцем 1-го чи 2-го ступеня споріднення з спадкодавцем, після 31 березня 2005р., то він не повинен включати у податкову декларацію за наслідками 2006 року вартість такої спадщини та сплачувати з неї податок з доходів фізичних осіб. 3. Хто відповідно до законодавства відноситься до членів сім’ї спадкодавця 1-го та 2-го ступеня споріднення? Членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки та батьки її чоловіка або дружини, її чоловік або дружина, діти як такої фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, у тому числі усиновлені ними діти. Інші члени сім'ї фізичної особи (баба, дід, рідні брати сестри, онуки та інші утриманці, визнані згідно із законом) вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення(пп.1.20.4 п.1.20 ст.1 Закону №889). 4. Які особливості оподаткування спадщини, одержаної у вигляді банківських вкладів, у тому числі, вкладів, розміщених у ощадбанку до 1992 року та чи необхідно подавати декларацію, внаслідок отримання такого об’єкта спадщини (доходу)? Згідно з ст.13 Закону №889 кошти, а саме готівкові кошти або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банках та небанківських фінансових установах, що успадковуються іншим членом подружжя спадкодавця, оподатковуються за нульовою ставкою. При отриманні зазначеного об’єкта спадщини спадкоємцем першого ступеня споріднення, який не є членом подружжя спадкодавця (батьки, діти), оподаткуванню податком з доходів фізичних осіб за ставкою, визначеною пунктом 7.2 статті 7 Закону №889 (у розмірі 5%), підлягає сума коштів, яка не перевищує суму, що дорівнює стократному розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на початок року, в якому така спадщина успадковується (пп.13.2.1 ”б”, п.13.2, ст.13 Закону). Мінімальну заробітну плату встановлено на 1 січня 2006 року у розмірі 350 грн. Сума перевищення понад встановленим розміром, а також такий об’єкт спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення, підлягають оподаткуванню за ставкою податку, визначеною пунктом 7.1 статті 7 Закону (до 01.01.2007 – 13%). 5. Чи є якісь особливості в оподаткуванні доходу у вигляді вартості одержаних у спадщину майнових (земельних) сертифікатів? Для з’ясування цього питання перш за все необхідно зазначити, що зміст прав особи, які засвідчує майновий сертифікат, є тотожнім змісту корпоративних прав. Тому, якщо будь-яким платником податку (незалежно від ступеня споріднення з спадкодавцем) у 2006 році одержано свідоцтво про право на спадщину на майновий сертифікат (корпоративне право), то він зобов’язаний до 1 квітня 2007 року подати до податкової інспекції за місцем своєї податкової адреси (місцем постійного або переважного проживання) річну податкову декларацію, в якій зазначити вартість такого успадкованого майнового сертифікату та сплатити з неї податок з доходів фізичних осіб. 6. Якщо громадянин (який із спадкодавцем немає родинних стосунків) під час оформлення свідоцтва про право на спадщину у 2006 році сам сплатив податок, чи зобов’язаний він подавати декларацію? Якщо платником податку у 2006 році під час одержання Свідоцтва про право на спадщину було сплачено добровільно (авансом) податок з доходів, одержаних у вигляді вартості успадкованого майна (яке є об’єктом оподаткування у 2006 р.), то в такому випадку обов’язок такого платника податку щодо подання податкової декларації та сплати податку за наслідками 2006 року вважається виконаним. 7. Спадкоємцем є неповнолітня дитина (сирота), яка успадковує окрім нерухомого майна ще й цінні папери. Чи передбачено законом будь-які пільги, якщо спадкоємцем є дитина? Згідно Закону № 889 до членів сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення відносяться, зокрема: діти, як такої фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, у тому числі усиновлені ними діти. Для спадкоємців - членів сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення при успадкуванні нерухомості застосовується нульова ставка податку з доходів фізичних осіб. Водночас, при успадкуванні об’єктів комерційної власності, до яких і відносяться цінні папери, незалежно від категорії спадкоємця Законом № 889 передбачена ставка податку, встановлена п. 7.1 ст. 7 цього Закону, тобто в розмірі 13% (до 01.01.2007р.). Закон № 889 передбачає рівні права і обов'язки для всіх платників податку, незалежно від їх віку, статі, сімейного становища тощо. Тому неповнолітні діти у разі отримання ними доходу у вигляді спадщини, до складу якої входять інвестиційні активи (корпоративні права, цінні папери), від спадкодавця першого ступеня споріднення відповідно до Закону є платниками податку. Дохід у вигляді вартості успадкованого майна у межах, що підлягає оподаткуванню, відображається в річній податковій декларації. За неповнолітню дитину подати річну декларацію і забезпечити сплату податку згідно із статтею 18 Закону має опікун (піклувальник). 8. Чи слід сплачувати податок за успадкований майновий сертифікат про право власності на майновий пай члена колективного сільгосппідприємства, одержаний у 2006 р., враховуючи зміни у податковому законодавстві оподаткування спадщини? Оподаткування доходів фізичних осіб, одержаних у вигляді об’єктів спадщини (коштів, майна, майнових чи немайнових прав), регламентується ст. 13 Закону № 889-IV, до якої внесено зміни, згідно з якими не підлягає оподаткуванню вартість нерухомих і рухомих об’єктів спадщини, свідоцтво про право на спадщину яких одержано членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення починаючи з 1 квітня 2005 р. Щодо інших об’єктів спадщини, то на них ці зміни не поширюються. Це стосується i одержаних у спадщину об’єктів комерційної власності (корпоративних прав), до яких відповідно до законодавчих норм належить i майновий сертифікат. Таким чином, якщо платником податку — членом сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення у 2006 р. одержано свідоцтво про право на спадщину на майновий сертифікат (корпоративне право), то він зобов’язаний до 1 квітня 2007 року подати до податкової інспекції за місцем своєї податкової адреси (місцем постійного або переважного проживання) річну декларацію, в якій зазначити вартість такого успадкованого майнового сертифіката та сплатити з неї (спадщини) податок з доходів фізичних осіб. 9. Як оподатковується дохід, отриманий платником податку внаслідок прийняття ним у 2006 році в спадщину нерухомого майна, якщо спадкоємець першого ступеня споріднення є нерезидентом ? Відповідно до норм Закону №889 (стаття 13) дохід, отриманий таким платником податку внаслідок прийняття ним у спадщину майна, оподатковується за ставкою п.7.3 Закону (26%) на підставі річної податкової декларації. (За бажанням нерезидента він міг сплатити податок під час одержання свідоцтва про право на спадщину). Підготовлено відділом масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПА в області
Онлайн трансляції
Бюджет участі
Місто легенд
Створення ОСББ
Чернігів, купуй рідне!