Офіційний веб-портал
Чернігівської міської ради

Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія сайту
Знайти
27 березня 2023 р.

Сильне місцеве самоврядування — крок до побудови сильної країни, — виступ в.о. міського голови на урочистій академії до 400-річчя Магдебурзького права


Фото № 1

Шановні друзі!

Попри війну та інші відомі всім обставини, нашу зустріч можна вважати урочистою. Тому що рівно 400 років тому, 27 березня 1623 року, наше місто Чернігів отримало Магдебурзьке право.

Якщо коротко, то йдеться про право громади самостійно управляти господарством міста та своєю територією, в певному роді її незалежність від феодала, якому ця територія належала. Зрозуміло, що коли ми говоримо про Магдебурзьке право, йдеться і, в тому числі, про ряд середньовічних обмежень за походженням, статтю, майновим станом тощо. Але, сам факт обранності магістрату, прототипу сьогоднішнього депутатського корпусу, говорить про серйозні зрушення в суспільстві.

Однозначно, запровадження Магдебурзького права на нашій території говорить про ціннісний вибір. Це крок до європейської спільноти, адже для тодішньої московії таке поняття, як виборність або самоврядування було просто відсутнім. Не лише 400 років тому, а й сьогодні.

І це  наша глибинна цивілізаційна відмінність з країною-агресором. І свідчення величезного значення самого поняття «місцеве самоврядування», його важливості не лише для життя суспільства, а й для існування держави. І спроби обмежити права громад на місцеве самоврядування, звузити його функції, або нівелювати роль його керівників вони шкідливі для нашої країни, адже стирають найважливішу різницю між вільною Україною та тоталітарною росією. Адже не буває свободи та демократії без місцевого самоврядування.

Немає сумнівів, що сьогодні Україна відчайдушно бореться та захищає не лише нашу державність, незалежність та територію. Україна бореться за цінності. Це права людини, свобода слова, демократія, справедливий суд, це політичні та економічні свободи і, звичайно ж, право на місцеве самоврядування.

Що ж таке місцеве самоврядування?

Це не просто право громади обирати місцеву владу. Це не просто важливий елемент демократії, як саморегуляція та самоуправління громади. Це не лише найближчий до людей орган влади, двері якого завжди відкриті. Очевидно, що мешканець міста простіше достукається до свого депутата міської ради чи виконавчих органів, ніж до уряду чи парламенту. І цей взаємозв’язок надзвичайно важливий, особливо, під час війни. Це не лише народовладдя.

Для мене особисто та для всієї нашої команди місцеве самоврядування — це, в першу чергу, висока відповідальність. Перед містом та його 1300 літньою історією. Перед людьми, які нас обрали. Перед нащадками. І це не високі слова, а щоденні рішення.

В листопаді 2015 року чернігівці обрали міським головою Владислава Атрошенка. Він та команда взяли відповідальність за місто та шлях його розвитку. Згадайте, Чернігів 2015 року та порівняйте з виглядом, яке мало місто вже за три-чотири роки. Зміни суттєві та вони помітні неозброєним оком. Але, головне навіть не зовнішній вигляд. Люди почали по-іншому сприймати Чернігів. Не як провінційне сіре місто без перспектив. Чернігівці почали відчувати гордість за власне місто. Її можна було побачити в очах людей, які із задоволенням запрошували до міста знайомих, щоб показати їм затишні парки та сквери, пляж Золотий берег, дороги та десятки відремонтованих об‘єктів… Я нагадаю, що в 2015 році в зведеному рейтингу обласних центрів Чернігів займав 20-ту сходинку. Вже за два роки ми увійшли в п'ятірку, потім стали третіми, а в останньому опитуванні — поділяли друге місце з рядом інших обласних центрів. Владислав Атрошенко ставив амбітне завдання Чернігів має стати першим. На це працювала вся команда, а чернігівці підтримали цю мету, переобравши на другий термін міського голову з рекордними 77% голосів підтримки.

Ось це означає відповідальність.

Друга головна характеристика місцевого самоврядування полягає в одному слові САМОВРЯДУВАННЯ.

Це можливість приймати самостійні рішення, не чекаючи команд згори.

Найбільш чітко це проявилося в перші дні війни. Ніхто не розказував, що робити в ті тривожні дні. Це не завадило дуже швидко, без паніки, організувати процеси для максимально ефективної організації оборони міста, забезпечення функціонування його критичної інфраструктури та медицини, підтримки людей. Лідер громади, міський голова, швидко організував ці процеси, він мотивував людей своїми зверненнями, сприяв організації роботи тероборони та забезпечення наших захисників усім необхідним, готував Чернігів та чернігівців до вуличних боїв. «Ви хотіли навчити нас історії? Ми покажемо вам справжню історію та те, як ми захищаємо свою землю», ці сильні слова нашого міського голови в один із перших днів повномасштабного вторгнення пам'ятають багато чернігівців.

Керівники, які працювали тоді в місті добре пам‘ятають інше як спокій та організованість, розуміння своїх дій та задач прийшли після першої ж наради, яку Владислав Анатолійович проводив в перших числах березня. Міська влада Чернігова гідно проходить випробування війною. Без жодних інструкцій та команд згори. Це і є самоврядування. Self Goverment. Право на самоуправління.

Сьогодні головні пріоритети міської влади Чернігова чіткі та зрозумілі відновлення міста, підвищення його обороноздатності, підтримка людей, які постраждали від російської агресії. За рік після деблокади вдалося зробити немало.

Згадайте Чернігів в квітні 2022 року. Коли ми ходили вулицями понівеченого та напівзруйнованого міста, хтось міг уявити, що вдасться вчасно розпочати опалювальний сезон? Що досить швидко на всі поверхи повернеться вода, попри руйнування насосних станцій та підземних комунікацій. Що у вересні відкриють двері школи та садочки? Сьогодні половина дітей навчаються в очному режимі, це неймовірний показник. Що в травні запрацює громадський транспорт, а в червні повернуться тролейбуси.

Це результат спільної роботи міського голови, виконавчих органів, депутатського корпусу. Звісно ж, підтримки уряду, міжнародних партнерів та наших міст-побратимів. Так, попереду ще дуже багато роботи.  І тільки спільно ми зможемо відновити Чернігів та повернути місто до нормального життя. Повернути всіх людей та завтрашній день нашого міста. І це великий виклик для місцевого самоврядування. І відповідальність.

В чому ж сьогодні полягають загрози самоврядуванню?

На жаль, про це можна розказати на прикладі Чернігова. Рік тому ми відстояли місто завдяки єдності. Але, на жаль, потім повернулася політика в найгіршому її прояві. Внаслідок несправедливих, м‘яко кажучи, рішень судів під час війни, місто залишилося без лідера громади. 7 грудня Яворівський районний суд Львівської області за несуттєве адміністративне порушення на рік відсторонив Владислава Атрошенка від права займати посаду, на яку його обрали люди. Характерно, що це ганебне рішення було ухвалене саме в День місцевого самоврядування. Переважна більшість містян, голови громад з усієї країни, представники ряду громадських організацій назвали це рішення  політичним. Важко повірити, що судді ухвалили його без тиску. Власне кажучи, ніхто в це і не вірить.

Далі більше. 7 лютого створюється Чернігівська міська військова адміністрація. Дуже багато питань, щодо цього подання. Її керівника призначили напередодні першої річниці початку повномасштабного вторгнення. Ось скажіть мені, якщо рік тому Чернігів вистояв без міської військової адміністрації, то яка необхідність її створення в лютому 2023 року? Відповідь очевидна. Це не безпекове, а знову ж політичне рішення.

Але ми його не обговорюємо, а виконуємо, адже триває війна і для Перемоги нам потрібна єдність. З першого дня я задекларував готовність сприяти роботі міської військової адміністрації та здійснення її повноважень, пов'язаних з заходами військового стану, які перераховані в статті 8 відповідного Закону та інших питань, що пов'язані з безпекою та обороноздатністю міста.

Яким може бути співіснування двох органів в одному приміщенні, на одній території? Формула дуже проста. Обрана чернігівцями місцева влада продовжує виконувати свої функції, пов'язані із забезпеченням життєдіяльності міста, співпраці з міжнародними партнерами, стратегічного розвитку Чернігова. А призначена війсьвова адміністрація його обороноздатністю. Тільки така формула забезпечить баланс дотримання прав мешканців міста, роботи місцевого самоврядування під час дії військового стану в Україні.

Всі інші дії виглядатимуть, як спроба узурпувати владу та ліквідувати в Чернігові законнообране, ефективно функціонуюче місцеве самоврядування. Власне кажучи, до Верховної Ради України було внесено проєкт постанови. Нею призначеного керівника військової адміністрації могли наділити функціями місцевого самоврядування. Але цього не сталося, а отже, обрана місцева влада продовжує свою роботу.

Я часто чую запитання про двовладність в місті. Це нісенітниця. Всі питання, що стосуються життя міста, роботи комунальних підприємств, закладів освіти, житлово-комунального господарства, громадського транспорту, лікарень, прибирання міста та забезпечення роботи критичної інфраструктури це відповідальність місцевого самоврядування. Так було раніше, так продовжує працювати сьогодні. В умовах, коли через рішення судів свої функції не може виконувати міський голова, наша з вами задача працювати ще більш відповідально та старанно. Головне, щоб не постраждали чернігівці. Це головний пріоритет.

В чому головна різниця між місцевим самоврядуванням та військовою адміністрацією? В п'ятницю своїм розпорядженням Президент призначив Андрія Попика головою Чернігівської районної адміністрації. З сьогоднішнього дня саме йому підпорядковується керівник Чернігівської міської адміністрації. Так працює вертикаль. Для нас же єдиний керівник, чиї доручення ми маємо виконувати це громада міста Чернігова, яка нас обрала та доручила управління містом. Ось головна відмінність між обраною владою та призначеною. Для призначених керівників відсутнє таке поняття, як самоврядування.

Хочу звернутися до присутніх в залі депутатів міської ради.

Сьогодні, як ніколи, нам потрібна єдність. Цього найбільше боїться росія. В міській раді Чернігова присутні різні політичні прапори. Так вирішили люди на виборах. І цим демократія відрізняється від диктатури. Але, коли мова йде про інтереси міста та країни,  прапор у нас один це синьо-жовтий стяг України. Так було рік тому. Так є і сьогодні.

Місцеве самоврядування — це надійний партнер центральної влади та особисто Верховного головнокомандуючого, Президента України Володимира Зеленського. У нас одна спільна мета Перемога України над ворогом, забезпечення населення всіма необхідними послугами, відновлення руйнувань, забезпечення функціонування та життєдіяльності міст, підвищення обороноздатності та безпеки, допомога та підтримка ЗСУ. І, з огляду на вже понад 13 місяців після повномасштабного вторгнення, можна впевнено сказати, що місцеве самоврядування гідно проходить випробування війною. Що ще раз підтверджує успішність реформи децентралізації. І промовисто переконує її потрібно продовжити після Перемоги.

Шановні друзі!

Сьогодні ми відзначаємо 400-річчя історії місцевого самоврядування в Чернігові. Дата, яка говорить про цивілізаційний вибір нашого міста. Це європейський вибір. Географічно та ціннісно. І цей вибір наш дороговказ. Із сильними громадами ніколи не буде узурпації влади в країні. Навпаки, сильне місцеве самоврядування це крок до побудови сильної країни. Країни, яка зможе захистити себе, забезпечити права і свободи громадян, економічний розвиток та повагу в світі. Отже, питання забезпечення функціонування місцевого самоврядування сьогодні це питання національної безпеки для України.

Дорогі чернігівці!

Щиро вітаю вас з чудовою річницею, 400-річчям надання нашому місту Магдебурзького права. Цінуємо традиції!

З вірою в ЗСУ та Перемогу, слава нашому красеню Чернігову та Слава Україні!

В.о. Чернігівського міського голови Олександр Ломако

Анонси та оголошення

Онлайн трансляції
Бюджет участі
Місто легенд
Створення ОСББ
Чернігів, купуй рідне!