Проект Виборчого кодексу має переваги і недоліки
Верховна Рада України у першому читанні ухвалила проект Виборчого Кодексу України, планується ухвалити об’єднаний документ, що буде регламентувати проведення виборів усіх рівнів: президента, парламенту, голів та рад усіх рівнів.
Як прокоментував керівник фракції «Наш край» у Чернігівській міській раді Олександр Соколов, нова система виборів дасть можливість потрапити до парламенту новим політичним силам. Зменшено з 5% до 4% прохідний бар’єр для партій, запроваджується персоніфіковане голосування за конкретного кандидата від партії у регіонах.
Нова система запроваджує виборчі округи, які дозволять обрати повний склад парламенту – 450 нардепів, а не як зараз 422 – через непідконтрольність Криму та частини східних областей України.
«Водночас, ми сподіваємося, що народні депутати виправлять у наступних читаннях наявні у законопроекті недоліки», - зазначив Олександр Соколов.
По-перше, новий розподіл виборчих округів змінює баланс представленості у парламенті регіонів. За проектом, збільшиться представництво менш заселених західних областей та зменшиться південних та густозаселених східних.
По-друге, запроваджується повністю нова система голосування, яка не знайома ще пересічному виборцю. Експерти вказують, що зіпсованими можуть бути до 5% бюлетенів. Влада повинна провести широку просвітницьку роботу, щоб кожен громадянин знав, як він може проголосувати.
По-третє, списки партій за запропонованою моделлю будуть все ще закритими. У політсил, які пройдуть до парламенту, щонайменше, 10 місць будуть гарантовано прохідними. Це означає, що «акціонери» партій й надалі зможуть впливати на формування списку. «Наш край» як українська партія, побудована на демократичних засадах, виступає за подальший процес відкривання списків.
По-четверте, ця закритість списків дає можливість пробратися до парламенту місцевим князькам, які «впливатимуть» фінансово на формування регіональних списків. По-п’яте, законопроект не створює бар’єрів для технологій підкупу виборців.
«Наш край», загалом підтримує ухвалення нового Виборчого кодексу, але закликає посилити механізми конкуренції в межах сформованих партійних
списків та регіонів. Водночас наголошує на необхідності усунути наявні недоліки, які містить законопроект у другому та третьому читанні»,
- зазначив Олександр Соколов.
Прес-служба
обласної організації ПП «Наш край»