Середа 17 січня 2018 р. 11:12 14000, м. Чернігів, вул. Магістратська, 7

14 листопада відзначається Всесвітній День боротьби з діабетом для того, щоб привернути увагу до цієї хвороби, яка дуже швидко поширюється.

В Чернігові зареєстровано більше 8 тисяч хворих на цукровий діабет, 1790 чоловік постійно отримують інсулінотерапію, з них 60 дітей та підлітків.

Цукровий діабет – порушення обміну вуглеводів через відсутність, або неправильну дію інсуліну, гормону, який виробляється підшлунковою залозою, та характеризується стійким підвищенням цукру крові.

При 1–му типі цукрового діабету підшлункова залоза, практично, інсулін не виробляє, при 2-му типі власного інсуліну може бути достатньо, але він не виконує свою функцію.

Підвищення рівня цукру в організмі супроводжується такими симптомами, як: сухість у роті, спрага, підвищення сечовиділення, сухість шкіри та слизових оболонок, порушення зору, слабкість. Постійне підвищення рівня цукру в крові неминуче призводить до розвитку небезпечних ускладнень: діабетичної коми, ниркової недостатності, втрати зору, гострого інфаркту міокарда, ураження стоп із ризиком утворення трофічних виразок та ампутацій нижніх кінцівок. Ускладнень діабету дозволяє уникнути тільки рання діагностика, своєчасно почате, адекватне лікування захворювання.

Лікування цукрового діабету направлено на постійне утримання показників глюкози в крові в нормі.

Для цього хворі повинні по-перше, регулярно вимірювати рівень глюкози в крові за допомогою індивідуальних приладів – глюкометрів. Більшість людей з діабетом не відчувають підвищення рівню глюкози в крові, оскільки з часом організм звикає до гіперглікемії. А діабет, тим часом, наносить здоров’ю невиправну шкоду.

По-друге, пацієнти з діабетом потре-бують правильного, збалансованого харчування, коли сніданок, обід, вече-ря та перекуси містять потрібну кіль-кість білків, жирів, вуглеводів, росли-нної клітковини. Необхідно виключи-ти з раціону легкозасвоювані вуглево-ди: цукор, мед, солодощі, обмежити вживання тваринних жирів: вершко-вого масла, сала, жирного молока та сиру, жирних сортів м’яса; необхідно віддавати перевагу рослинним оліям, вживати більше овочів (окрім картоп-лі); відмовитись від вживання алкоголю.

По-третє, хворим на цукровий діабет важливо контролювати масу тіла, при надлишковій вазі намагатися нормалізувати її; регулювати фізичні навантаження. Фізичні вправи дозволяють пацієнтам з цукровим діабетом зберігати працездатність, добрий стан серцево-судинної системи, уповільнити появу хронічних ускладнень діабету.

По-четверте, цукровий діабет потребує постійного догляду за стопами, за ротовою порожниною.

По-п’яте, прийом цукрознижуючих таблетованих препаратів та інсуліну повинен бути постійним та тільки за призначенням лікаря, це головне.

Хворі на цукровий діабет повинні регулярно відвідувати лікаря-ендокринолога, тому що цілі лікування для кожного пацієнта індивідуальні, з урахуванням віку, супутніх захворювань серця, судин, нирок, наявності ускладнень. Не можна приймати цукрознижуючі ліки за порадою сусідки, або тітки з ринку. Більшість ліків мають протипоказання. Навіть дієта буде різною, з урахуванням типу діабету, індексу маси тіла, віка, статі, фізичної активності. Фізичні навантаження мають бути індивідуальні. Перед заняттям фізкультурою, спортом, обов’язково необхідно порадитись з лікарем.

Нажаль, ми часто бачимо недбале ставлення пацієнтів до медицини, люди самостійно призначають собі таблетки, замінюють препарати, дозування, прислухаються до порад Інтернету, сумнівних видань, ігнорують поради кваліфікованих лікарів, що використовують препарати та методики, ефективність яких науково підтверджена.

Цукровий діабет в теперішній час стає для суспільства соціальною катастрофою. Витрати на лікування, особливо ускладнень (кардіологічна, неврологічна реанімація, ампутації, гемодіаліз), утримання людей, які втратили працездатність, лягають важким тягарем на державний бюджет та сім’ї хворих. В 2017 році з державного бюджету на  закупівлю інсулінів для хворих на цукровий діабет міста було виділено недостатню кількість коштів – 5 169 000 грн.

Хочу виказати слова вдячності міській раді та особисто меру нашого міста Владиславу Атрошенку, які розуміючи важливість підтримки людей з діабетом, виділили додатково 7 млн. 850 тис. грн. з міського бюджету на забезпечення хворих таблетованими препаратами та якісними інсулінами.

Завідувачка ендокринологічного відділення

Чернігівської міської лікарні № 1                                                   Піскун О.В.