Середа 26 липня 2017 р. 05:33 14000, м. Чернігів, вул. Магістратська, 7

Центр зайнятості

Відповідно до Закону України «Про професійний розвиток працівників» роботодавці можуть здійснювати формальне і неформальне навчання працівників.

Формальне професійне навчання працівників робітничим професіям включає первинну професійну підготовку, перепідготовку та підвищення кваліфікації робітників і може здійснюватися безпосередньо у роботодавця або організовуватися на договірних умовах у професійно-технічних навчальних закладах, на підприємствах, в установах, організаціях, а працівників, які за класифікацією професій належать до категорій керівників, професіоналів і фахівців, - перепідготовку, стажування, спеціалізацію та підвищення кваліфікації і може організовуватися на договірних умовах у вищих навчальних закладах.

За результатами формального професійного навчання працівникові видається документ про освіту встановленого зразка.

Неформальне професійне навчання працівників здійснюється за їх згодою безпосередньо у роботодавця згідно з рішенням роботодавця за рахунок його коштів з урахуванням потреб власної господарської чи іншої діяльності.

Порядок підтвердження результатів неформального професійного навчання осіб за робітничими професіями затверджений Постановою КМУ №340 від 15.05.2013 р. і набрання ним чинності відбудеться наприкінці листопада 2013 року.

Підтвердження кваліфікації здійснюється суб’єктами підтвердження – підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, які  відповідають вимогам, встановленим Мінсоцполітики та МОН.

Відповідно до вказаного нормативного акту, організація роботи з підтвердження кваліфікації здійснюється Державною службою зайнятості та її територіальними органами.

Особа, яка виявила бажання підтвердити кваліфікацію, звертається до територіального органу Державної служби зайнятості, де їй видається анкета самооцінювання за обраною робітничою професією.

Крім того, особа інформується про вимоги до кваліфікаційного рівня такої професії, критерії оцінювання, процедуру підтвердження кваліфікації, а також про підприємства (установи, організації), що здійснюють підтвердження кваліфікації, графік та орієнтовну вартість такого підтвердження.

Суб’єкта підтвердження особа обирає самостійно.

За результатами заповнення анкети самооцінювання особа подає до територіального органу Державної служби зайнятості заяву про підтвердження кваліфікації, до якої додаються, зокрема:

паспортний документ;

копії документа, що засвідчує факт трудових відносин (за наявності) та документа, що засвідчує наявність стажу роботи за професією відповідного кваліфікаційного рівня;

оригінал документа про освіту (за наявності);

одна фотокартка 3х4 см;

медична довідка за формою №086/о (в залежності від характеру робітничої професії, за якою здійснюватиметься підтвердження, особою також подаються: особова медична книжка (сфера торгівлі, громадського харчування, харчової та переробної промисловості), медична довідка про можливість виконання робіт за професією, пов’язаною з роботами з підвищеною небезпекою, та відповідні довідки, видані наркологом та психіатром);

лист роботодавця про направлення працівника на підтвердження результатів неформального професійного навчання (за наявності).

Не пізніше ніж на восьмий робочий день з дня подання вищевказаних документів, особі видається направлення на підтвердження кваліфікації за встановленою формою.

Вищевказані документи та направлення особа подає суб’єкту підтвердження.

Підтвердження кваліфікації здійснюється згідно з договором, укладеним суб’єктом підтвердження з особою або роботодавцем.

Особі, яка підтвердила кваліфікацію, видається свідоцтво про присвоєння (підвищення) робітничої кваліфікації за результатами неформального професійного навчання.

У разі виявлення в особи під час проходження процедури підтвердження рівня професійних знань, умінь та навичок для виконання окремих видів робіт за професією, у встановленому порядку особі видається сертифікат оцінювання результатів неформального професійного навчання.

Особі, яка не підтвердила кваліфікацію, надаються рекомендації щодо продовження навчання.

Фінансування підтвердження кваліфікації здійснюється за рахунок коштів особи або роботодавця (у разі направлення ним особи).