Офіційний веб-портал
Чернігівської міської ради

Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія сайту
Знайти
19 травня 2019 р.

Чернігівці вшанували жертв політичних репресій у роки Великого терору


Фото № 1
Фото № 2
Фото № 3

Щороку у третю неділю травня Україна відзначає День пам'яті жертв політичних репресій.

Жалобний захід з нагоди вшанування усіх загиблих у роки Великого терору пройшов на 20-у кілометрі Гомельського шосе поблизу с.Халявин Чернігівського району.

До меморіального знаку "Жертвам сталінських репресій 30-40-х – початку 50-х років ХХ ст.» прийшли представники влади міста й області, політичних партій, громадськості, жителі Чернігова та Чернігівського району. 

Присутні хвилиною мовчання вшанували пам'ять загиблих, поклали квіти до пам’ятного знаку та запалили свічки. Заупокійну літію відправив отець Роман.

За період Великого терору на території УРСР, за оцінками істориків, були засуджені 198918 осіб, з яких близько дві третини – до розстрілу. Решта в’язнів відправлена до в`язниць та таборів. Це була масштабна кампанія масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР у 1937–1938 рр. з ініціативи керівництва СРСР й особисто Й.Сталіна. Наслідком комуністичного терору в Україні була ліквідація реальних і потенційних політичних опонентів, залякування населення, зміна національної та соціальної структури суспільства. Також знищення політичної, мистецької та наукової еліти, деформація суспільних зв’язків, руйнування традиційних ціннісних орієнтацій, поширення суспільної депресії й денаціоналізація.

За інформацією представника Інституту національної пам'яті у Чернігівській області, історика Сергія Бутка, точна кількість похованих людей у лісі поблизу с. Халявин на сьогодні не відома, але орієнтовно можна говорити про понад 4 тис. розстріляних. Загалом за даними протоколів «трійки» при управлінні НКВД по області з 9 серпня 1937 р. до 26 вересня 1938 р. було розглянуто 8108 справ. Із них: до розстрілу було засуджено 4 367 осіб, відправлено до тюрми – 3455 осіб, на дослідування направлено 278 справ. Проте, це не всі жертви репресій в області у той час. За іншими підрахунками, тільки у 1937 р. з Чернігівщини було репресовано майже 9 тисяч осіб. Крім того, ще здійснювалися позапланові страти «зайвих, непотрібних людей», зокрема, це були люди з каліцтвами та похилого віку. Це робилося через те, що в’язниці були переповнені, й просто нікуди було саджати нових заарештованих.

Меморіальний знак "Жертвам сталінських репресій 30-40-х – початку 50-х років ХХ ст.» встановлений у лісі на території Халявинської сільської ради Чернігівського району в 1989 році. Це місце таємного поховання у 1937–1938 роках жертв політичних репресій комуністичного режиму, яке організувало управління НКВД по Чернігівській області.

 

Прес-служба Чернігівської міської ради

Анонси та оголошення

Онлайн трансляції
Бюджет участі
Місто легенд
Створення ОСББ
Чернігів, купуй рідне!