Офіційний веб-портал
Чернігівської міської ради

Сайт працює у тестовому режимі. Попередня версія сайту
Знайти
10 липня 2012 р.

Особливості створення прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу

Усиновлення як було, так і залишається пріоритетною формою влаштування дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування. Проте одним із важливих напрямків влаштування дітей до сімейних форм виховання є створення прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу.

Згідно із Законом України «Про охорону дитинства», прийомною сім’єю вважається подружжя або особа, яка не перебуває у шлюбі, яка добровільно взяла на виховання та спільне проживання від одного до чотирьох дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування (до 2006 р. дозвіл на утворення прийомної сім’ї отримували лише подружні пари).

Дитячий будинок сімейного типу відрізняється тим, що там може виховуватись не менше п’яти дітей. У загальній кількості їх число не має перевищувати десять, враховуючи рідних.

Переваги цієї форми сімейного виховання дійсно суттєві: прийомна дитина зберігає статус сироти і, відповідно до законодавства, користується всіма належними їй пільгами та гарантіями. У свою чергу держава турбується про те, щоб дитина зростала в достойних умовах, тож, завдяки послідовності політики у питаннях соціального захисту дітей цієї категорії, а саме запровадженню у 2006 році механізму фінансування «гроші ходять за дитиною», призначається і виплачується державна допомога як безпосередньо на дітей, так і грошове забезпечення батькам-вихователям і прийомним батькам за надання соціальних послуг у дитячих будинках сімейного типу та в прийомних сім’ях.

Із жовтня 2011 року розмір такої допомоги на дітей до 6 років становить 1706 грн., а на дітей від 6 до 18 років — 2044 грн. Окрім того, одному з прийомних батьків виплачується грошове забезпечення з розрахунку 35% від розміру соціальної допомоги на кожну прийомну дитину або дитину-вихованця.

Така сама грошова допомога нараховується і батькам-вихователям, а період, протягом якого особи вважалися такими, зараховується до загального трудового стажу.

До прийомних батьків є певний ряд вимог. По-перше, на заваді створенню прийомної сім'ї можуть стати вади фізичного і психічного здоров’я потенціальних прийомних батьків. У випадку, якщо хтось із них був засуджений за злочин, таке прохання відхиляється. По-друге, існують і вікові обмеження. Важливо, щоб на час досягнення батьками пенсійного віку всі прийомні діти досягли 18 років. Також враховується сукупний дохід на кожного члена сім'ї, що обчислюється за останні шість календарних місяців. Його розмір має бути не меншим за рівень забезпечення прожиткового мінімуму, встановленого законодавством.

Крім того, однією з передумов для створення прийомної сім’ї є проходження курсу підготовки за спеціальною програмою із залученням фахівців з питань психології, педагогіки, медицини тощо. Таке навчання проходять усі кандидати обов’язково. Якщо ж хтось із них ухиляється від цього або є колишнім опікуном, піклувальником, усиновителем, позбавленим батьківських прав за неналежне виконання покладених на нього обов’язків, йому не нададуть дозволу на створення прийомної сім’ї.

До речі, такі курси для батьків організовуються раз на два роки. Вони не займають багато часу, але є дійсно необхідними і корисними як батькам, так і дитині.

Розв’язувати в подальшому житейські питання допомагає спеціаліст, який здійснює соціальне супроводження прийомних сімей. На сьогодні в Чернігові під соціальним супроводженням перебуває 18 дітей у 12 прийомних сім’ях і один дитячий будинок сімейного типу, де виховується п’ятеро дітей.

Тож, якщо ви хочете взяти дитину в прийомну сім'ю та готові створити для неї й себе любляче та надійне оточення, звертайтеся за адресою: вул. Воровського, 24 А, т. 678-604 (міський Центр соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді).

 

Анонси та оголошення

Онлайн трансляції
Бюджет участі
Місто легенд
Створення ОСББ
Чернігів, купуй рідне!